BLOG WNĘTRZARSKI

Budowa domu szkieletowego. Jak nam idzie ?

BUDOWA DOMU SZKIELETOWEGO

Wraz z mężem zdecydowaliśmy się na budowę niedużego, całorocznego domu szkieletowego. Po przejrzeniu wielu projektów zapadła decyzja odnośnie wyboru projektu Sosenka 4 z firmy MG Projekt. Nie chcieliśmy dużego domu, a w tym odpowiadał nam metraż i układ. Urzekła nas także jego prosta bryła z zadaszonym balkonem na poddaszu.

budowa sosenki 4
budowa sosenki 4
budowa sosenki 4

BUDOWA SOSENKI 4 – POSZCZEGÓLNE ETAPY

Budowa domu szkieletowego to nie łatwa sprawa. W internecie znajdziemy wiele przeróżnych porad i nie wiadomo, która jest najlepsza. To co mogliśmy, czyli np. fundamenty, drewnianą elewacje zrobiliśmy we własnym zakresie. Konstrukcję, ocieplenie z tynkiem, dach czy okna zamówiliśmy już u specjalistów.

Zdecydowaliśmy się także na zrobienie podwójnej elewacji. Dół domu wykończony został tynkiem, a góra drewnianą boazerią, która została pomalowana najpierw olejem gruntującym, a potem dwukrotnie półtransparentną lakierobejcą, oczywiście oba produkty są firmy Flugger. Kolor starałam się jak najbardziej dobrać pod kolor okien, aby całość stanowiła spójne połączenie.

Dlaczego używam farb firmy Flugger, możecie przeczytać tutaj: Jakich farb używam ? I dlaczego jest to Flugger ?

Postanowiliśmy najpierw całkowicie wykończyć dom z zewnątrz, ponieważ wnętrze będziemy pomału wykonywać już całkowicie we własnym zakresie. W najbliższym czasie czeka nas bardzo „gryzące” zajęcie, mianowicie układanie wełny.
Co prawda zostało nam na zewnątrz do wykończenia jeszcze kilka rzeczy jak np. barierka na balkonie, podbitka z przodu, wykończenie fundamentów czy schody, ale ze względu na pogodę ruszymy dalej z tymi pracami pewnie już na wiosnę.

Każdy nowy etap na budowie bardzo cieszy. Jako projektant wnętrz najbardziej nie mogę doczekać się tego etapu kiedy będę mogła zająć się urządzaniem wnętrz 😊 

Poniżej zdjęcia  z poszczególnych etapów budowy domu:

budowa domu szkieletowego (1)
budowa domu szkieletowego (1)
budowa domu szkieletowego (1)
budowa domu szkieletowego (1)
budowa domu szkieletowego (1)
budowa domu szkieletowego (45)
budowa domu szkieletowego (45)
jak zaimpregnować deski elewacyjne
farby flugger
budowa domu szkieletowego (45)
jak zaimpregnować deski elewacyjne
budowa domu szkieletowego (1)
budowa domu szkieletowego (1)
budowa domu szkieletowego (1)
budowa domu szkieletowego (1)

22 thoughts on “Budowa domu szkieletowego. Jak nam idzie ?

  • Katarzyna

    Dzień dobry, cieszę się, że znalazłam tę stronę, ponieważ mamy w planach budowę tego domku 🙂 Mam więc do Pani dużo pytań. Między innymi: czy domek będzie energooszczędny; na jaki system ogrzewania się Państwo zdecydowali (to nasz największy dylemat); czy mają Państwo w planach instalację fotogalwaniczną? Jeśli chciałaby Pani pokorespondować na ten temat, będę wdzięczna za mail 🙂

  • Kamila

    Coś cudownego 🙂 Uwielbiam małe domy. Nie rozumiem ludzi, którzy budują domy ponad 200/300 m2 zadłużając się przy tym na całe życie 🙂 też jestem zdania – mały, ale własny i bez kredytu na 30 lat 🙂

  • Cezary

    Gratuluję i podziwiam! DE JA VU!!! 🙂 Moi Drodzy, również buduję Sosenkę IV i dosłownie w tej samej formule: parter-tynk i poddasze-drewno. Sekwencja zdarzeń dosłownie identyczna: najpierw zewnętrze a potem wnętrze. Wnętrzem zajmę się na jesieni ponieważ – według wskazówek pewnego 80-cio letniego cieśli bez 2 palców 🙂 – dobrze związana konstrukcja ze świeżego drewna musi odetchnąć i wręcz ofuknął mnie na wspomnienie o zakupie drewna z suszarni twierdząc, że żywica w tych sztucznych warunkach wyciska się na zewnątrz i utlenia zamiast wewnątrz zasklepiać się i wiązać.
    Co do samej konstrukcji to pozwoliłem sobie na małe szaleństwo i zamiast kratownicy stropowej zastosowałem belki stropowe 24×18 aby widoczne były w dolnej kondygnacji. Obecnie jestem na etapie oczekiwania aż moja Wspaniała Załoga postawi konstrukcje dachu. Następny etap to okna (Oknoplast) i dach (Janosik Blachotrapez). Dzięki za podpowiedź o produktach Flugerra.
    Ogrzewanie: gas i kominek. Wyleczyłem się z solarów ponieważ ta technologia jest zbyt nieprzewidywalna (zbyt dużo punktów krytycznych) i na zachodzie poszła już do lamusa a pompy ciepła, w które Zachód idzie na potęgę – w Polsce jeszcze nierentowne.
    Super blog.
    Może jakiś fanklub Budowniczych i Właścicieli Sosenek?
    Pozdrowienia dla wszystkich miłośników klasyki, prostoty i piękna 🙂

    • Izmac90

      Cezary – dziękuję bardzo 🙂 Połączenie elewacji – tynku i drewna było od zawsze moim marzeniem, zrobiłabym tak chyba nawet gdybym budowała dom murowany 🙂 Też dużo myśleliśmy na temat ogrzewania, dlatego zdecydowaliśmy się na kominek + elektryczne. Myśleliśmy o gazie, ale nie mamy możliwości podpięcia się pod gaz ziemny, a „tankowanie gazu” do nas nie przemawiało. Na zewnątrz została nam do zrobienia tylko balustrada na balkonie + jakiś dekoracyjny kamień na fundamentach i schody. Obecnie działamy na poddaszu – pierwsza warstwa wełny ułożona, elektryka rozprowadzona i teraz będziemy kłaść drugą warstwę wełny na przekładkę.
      Na dole hydraulika zrobiona, niedługo wylewamy posadzkę 🙂

      Każdy nawet najdrobniejszy etap na budowie cieszy 🙂 Powodzenia w budowie !

    • Izmac90

      Dziękuję bardzo 🙂 obecnie za dużo się w środku nie dzieje, z racji tego, że lato to u nas czas wytężonej pracy w naszych firmach 😉 ale od połowy września ruszamy dalej ze środkiem: ocieplanie, ściana z cegły, wylewka itp. wtedy zdjęcia na pewno będą 🙂 zapraszam na mój instagram : https://www.instagram.com/home.iza/ – tam wrzucam zdjęcia bardziej na bieżąco 🙂

    • Izmac90

      Witam 🙂 początkowo tylko kominek, ale mamy rekuperację dlatego ciepło będzie rozchodzić się po całym domu. Później będziemy montować panele grzewcze na podczerwień.

  • Łukasz

    Dzień dobry.
    Mam pytanie kto dla Państwa budował dom tzn. cały stelaż wraz z więźbą dachową ?
    Też chcemy taki dom wybudować.

    Pozdrawiam Łukasz

    • IM Wnętrza

      Dzień dobry. Na blogu powstały już 3 wpisy na jego temat, także proszę tam zerknąć 🙂 a jeśli nie będzie jakiś informacji których Pani szuka to proszę śmiało pisać. Pozdrawiam

    • IM Wnętrza

      Woj. pomorskie – jednak już od razu napiszę, bo dostaję to pytanie kilka razy w tygodniu : nie udostępniam domu do oglądania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *