Farba tablicowa – plusy i minusy

farba tablicowa plusy i minusy

Można powiedzieć, że farba tablicowa przeżywa obecnie swój złoty czas. Na rynku znajdziemy coraz więcej firm oferujących ten produkt, dlatego też mamy w czym wybierać. Pierwsze farby tablicowe który pojawiły się na rynku raczej nie miały wiele wspólnego z tymi które możemy aktualnie kupić. Ciężko było na nich pisać nawet po kilkukrotnym wymalowaniu ściany, na szczęście technologia się rozwija i teraz faktycznie możemy cieszyć się w swoim domu ścianą tablicową jak w naszych szkolnych latach.

Jest to rodzaj farby dosyć łatwej w aplikacji, jednak jej najważniejszą cechą jest zmywalność, dzięki czemu jesteśmy w stanie usunąć niepotrzebne już malowidła czy napisy.

Jakiś czas temu w ofercie pojawił się również dodatek za pomocą którego ze ściany tablicowej zrobimy także magnetyczną, na której przyczepiać będziemy mogli drobne magnesy.

Na rynku znajdziemy potrzebne produkcji w wersji oddzielnej – czyli najpierw malujemy ścianę farbą magnetyczna a po jej wyschnięciu dopiero tablicową, ale także już jako jeden gotowy produkt łączący w sobie obie funkcje.

Taką farbą możemy pomalować zarówno całą ścianę jak tylko jej fragment, wszystko zależy od nas i naszej wizji. W kuchni taka ściana może pełnić funkcję notatnika na którym zapisywać będziemy np. rodzinny plan dnia, a w pokoju dziecka może stać się miejscem jego kreatywnego rozwoju.    
A co więcej, możemy także pomalować taką farbą np. fronty mebli, oczywiście po ich odpowiednim przygotowaniu.

Osobiście najbardziej rekomenduję farby firmy Flugger, jeśli chodzi o farbę tablicową jest to
Interior Blackboard Finish, natomiast jeśli chcemy dodać funkcję ściany magnetycznej należy dokupić –  Interior Magnetic Board.

A czy wiecie, że farba tablicowa nie musi być koniecznie w kolorze czarnym ?
W ofercie firmy Benjamin Moor znajdziecie farbę – ben Chalkboard Paint 308 którą dostaniemy w praktycznie dowolnie wybranym przez siebie kolorze. Więc jeśli nie lubisz koloru czarnego, to nic nie stoi na przeszkodzie abyś mógł się cieszyć farbą tablicową w swoim domu czy mieszkaniu.

farba tablicowa plusy i minusy
*źródło: Pinterest

Jeśli chcemy cieszyć się funkcjonalną ścianą tablicową, to przy zakupie nie oszczędzajmy, tylko zainwestujmy w dobrą markę, która da nam gwarancję jakości !

Najważniejsze zasady:

– ściana musi być sucha i czysta
– likwidujemy wszelkie dziury, pęknięcia itp.
– czytamy instrukcję na opakowaniu ! – ponieważ spotkałam się z farbą pod którą ścianę należało najpierw wymalować farbą gruntującą
– niestety jedna warstwa nie wystarczy aby produkt od razu spełniał swoje funkcje, często trzeba pomalować ścianę nawet 4-krotnie !

Plusy i minusy farby tablicowo – magnetycznej. 

farba tablicowa plusy i minusy

 

Plusy :

– kreatywna przestrzeń zwłaszcza dla dzieci
– można ją nałożyć nie tylko na ścianę, ale także np. na meble
– ożywia wnętrze i stanowi modny dodatek
– wodoodporność – więc można ją zastosować w miejscu narażonym na wilgość

 

Minusy:

– jeśli użyjemy tańszych farb, to kredowe rysunki czy zapiski często trudniej zmywalne,
– wydajność – aby farba spełniała swoje funkcje potrzeba kilkukrotnej aplikacji
– usuwanie – jeśli będziemy chcieli się jej pozbyć, będziemy zmuszeni do użycia papieru ściernego, farba ta nie nadaje się do zamalowania jej innym kolorem, o ile ze ścianą nie ma większego problemu to z innych powierzchni będzie to trudne a nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że niewykonalne
– pył – jeśli będziemy dużo korzystać z takiej ściany w pomieszczeniu może pojawiać się biały kredowy pył, który będzie na pewno widoczny np. na meblach
– z biegiem czasu farba na takiej ścianie się zużyje przez co usuwanie kredy będzie coraz trudniejsze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *