BLOG WNĘTRZARSKI

Farba tablicowa – plusy i minusy

farba tablicowa plusy i minusy

Można powiedzieć, że farba tablicowa przeżywa obecnie swój złoty czas. Na rynku znajdziemy coraz więcej firm oferujących ten produkt, dlatego też mamy w czym wybierać. Pierwsze farby tablicowe który pojawiły się na rynku raczej nie miały wiele wspólnego z tymi które możemy aktualnie kupić. Ciężko było na nich pisać nawet po kilkukrotnym wymalowaniu ściany, na szczęście technologia się rozwija i teraz faktycznie możemy cieszyć się w swoim domu ścianą tablicową jak w naszych szkolnych latach.

Jest to rodzaj farby dosyć łatwej w aplikacji, jednak jej najważniejszą cechą jest zmywalność, dzięki czemu jesteśmy w stanie usunąć niepotrzebne już malowidła czy napisy.

Jakiś czas temu w ofercie pojawił się również dodatek za pomocą którego ze ściany tablicowej zrobimy także magnetyczną, na której przyczepiać będziemy mogli drobne magnesy.

Na rynku znajdziemy potrzebne produkcji w wersji oddzielnej – czyli najpierw malujemy ścianę farbą magnetyczna a po jej wyschnięciu dopiero tablicową, ale także już jako jeden gotowy produkt łączący w sobie obie funkcje.

Taką farbą możemy pomalować zarówno całą ścianę jak tylko jej fragment, wszystko zależy od nas i naszej wizji. W kuchni taka ściana może pełnić funkcję notatnika na którym zapisywać będziemy np. rodzinny plan dnia, a w pokoju dziecka może stać się miejscem jego kreatywnego rozwoju.    
A co więcej, możemy także pomalować taką farbą np. fronty mebli, oczywiście po ich odpowiednim przygotowaniu.

Osobiście najbardziej rekomenduję farby firmy Flugger, jeśli chodzi o farbę tablicową jest to
Interior Blackboard Finish, natomiast jeśli chcemy dodać funkcję ściany magnetycznej należy dokupić –  Interior Magnetic Board.

A czy wiecie, że farba tablicowa nie musi być koniecznie w kolorze czarnym ?
W ofercie firmy Benjamin Moor znajdziecie farbę – ben Chalkboard Paint 308 którą dostaniemy w praktycznie dowolnie wybranym przez siebie kolorze. Więc jeśli nie lubisz koloru czarnego, to nic nie stoi na przeszkodzie abyś mógł się cieszyć farbą tablicową w swoim domu czy mieszkaniu.

farba tablicowa plusy i minusy
*źródło: Pinterest

Jeśli chcemy cieszyć się funkcjonalną ścianą tablicową, to przy zakupie nie oszczędzajmy, tylko zainwestujmy w dobrą markę, która da nam gwarancję jakości !

Najważniejsze zasady:

– ściana musi być sucha i czysta
– likwidujemy wszelkie dziury, pęknięcia itp.
– czytamy instrukcję na opakowaniu ! – ponieważ spotkałam się z farbą pod którą ścianę należało najpierw wymalować farbą gruntującą
– niestety jedna warstwa nie wystarczy aby produkt od razu spełniał swoje funkcje, często trzeba pomalować ścianę nawet 4-krotnie !

Plusy i minusy farby tablicowo – magnetycznej. 

farba tablicowa plusy i minusy

 

Plusy :

– kreatywna przestrzeń zwłaszcza dla dzieci
– można ją nałożyć nie tylko na ścianę, ale także np. na meble
– ożywia wnętrze i stanowi modny dodatek
– wodoodporność – więc można ją zastosować w miejscu narażonym na wilgość

 

Minusy:

– jeśli użyjemy tańszych farb, to kredowe rysunki czy zapiski często trudniej zmywalne,
– wydajność – aby farba spełniała swoje funkcje potrzeba kilkukrotnej aplikacji
– usuwanie – jeśli będziemy chcieli się jej pozbyć, będziemy zmuszeni do użycia papieru ściernego, farba ta nie nadaje się do zamalowania jej innym kolorem, o ile ze ścianą nie ma większego problemu to z innych powierzchni będzie to trudne a nawet pokusiłabym się o stwierdzenie, że niewykonalne
– pył – jeśli będziemy dużo korzystać z takiej ściany w pomieszczeniu może pojawiać się biały kredowy pył, który będzie na pewno widoczny np. na meblach
– z biegiem czasu farba na takiej ścianie się zużyje przez co usuwanie kredy będzie coraz trudniejsze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *