BLOG WNĘTRZARSKI

Jak oczyścić powietrze w domu ?

Zastanawiasz się jak oczyścić powietrze w domu / mieszkaniu ?

Chyba nie ma osoby, która nie chce czuć się dobrze w swoim domu czy mieszkaniu, w końcu spędzamy w nim sporą część naszego życia. Aby podnieść komfort przebywania w naszych czterech ścianach warto zadbać o czystość i jakość powietrza.

Poniżej kilka sprawdzonych rad, które znacząco pomogą Wam wpłynąć na jego jakość.


 

1. Regularne ścieranie kurzy – jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Powietrze zanieczyszczone przez kurze jest niezdrowe zwłaszcza dla alergików, oraz znacząco wpływa na 
świeżość powietrza w naszym domu

jak oczyścić powietrze w domu
jak-oczyscic-powietrze-w-domu

 2. Rośliny – mówi się, że rośliny we wnętrzu są jak naturalne filtry. Większość ludzi myśli, że tylko drzewa przeprowadzają proces fotosyntezy, czyli uogólniając oczyszczają powietrze, jednak to nie prawda, ponieważ taką zdolność mają też domowe kwiaty – np. paprotka.   

 

3. Wietrzenie pomieszczeń – nie tylko latem, ale także zimą, zawsze warto wpuścić do wnętrza trochę świeżego powietrza. Tylko uwaga ! Jeśli mieszkasz w mieście w którym występuje smog, sprawdź czy nie ogłoszono alerty smogowego, bo wietrząc w tym czasie okna zamiast oczyścić powietrze możemy je jeszcze bardziej zanieczyścić

oczyszczanie powietrza w domu
jak-oczyscic-powietrze-w-domu

4. Domowe filtry powietrza – urządzenia te są wyposażone w filtry HEPA, które zatrzymują największą ilość pyłów. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które oprócz samego oczyszczania wyposażone są w dodatkowe funkcje typu jonizator czy nawilżacz powietrza. Jednak aby spełniały one swoją funkcję należy pamiętać o regularnym wymienianiu filtrów. Jednak filtry te mają mały minus, mianowicie nie są one bezgłośne, dla niektórych hałas, który wytwarzają przy pracy może być denerwujący.

5. Poziom wilgotności – zbyt wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, natomiast zbyt suche powietrze to nie tylko odczuwalny dyskomfort, ale także negatywny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ wysusza nam błony śluzowe i skórę. Wskazany dla naszych pomieszczeń poziom wilgotności powinien być w przedziale pomiędzy 40 a 60%, możemy zbadać go za pomocą wilgotnościomierzu, inaczej higrometru.

jak oczyścić powietrze w domu

Jeśli powietrze jest zbyt suche, warto zaopatrzyć się w nawilżacze lub pochłaniacze wilgotności w przypadku zbyt wilgotnych wnętrz. Obecnie najpopularniejsze są nawilżacze ultradźwiękowe, które nie mają wbudowanych wymiennych filtrów, które mogą być siedliskiem bakterii i wirusów.

Warto użyć także prostych domowych sposobów  jak np. położenie mokrego ręcznika na grzejniku, ale nigdy nie osiągniemy w ten sposób takiego efektu jak za pomocą dedykowanych ku temu urządzeń.

Jak oczyścić powietrze w domu ? – czasami warto skorzystać z pomocy specjalisty …

6. Regularne pranie tapicerki/ dywanów/ wykładzin – zapewne nie wiecie jak bardzo brudna tapicerka czy dywan mogą nieprzyjemnie pachnieć. Ich regularne czyszczenie jest ważne nie tylko ze względu na zapach, ale przede wszystkim na pozbycie się roztoczy i innych drobnoustrojów, które się w nich znajdują. Domowe sposoby są krótkotrwałe i nie działają dogłębnie dlatego, co jakiś czas warto zamówić usługę czyszczenia za pomocą metody ekstrakcyjnej. Polega ona na tym, iż najpierw spryskuje się powierzchnię specjalnym środkiem, który rozpuszcza brud, a potem odsysa się go wraz z brudem. 

Więcej o praniu tapicerek, dywanów itp. możecie poczytać tutaj: 
www.tapicerkajaknowa.pl

pranie-tapicerki-wejherowo
ozonowanie wejherowo

7. OZONOWANIE – raz na jakiś czas warto zamówić usługę ozonowania. W Polsce zabieg ten jest jeszcze mało popularny a większość ludzi jest w ogóle nie świadoma, że coś takiego istnieje. Ozonowanie to zabieg, który polega na przetworzeniu przez specjalną maszynę nazywaną generatorem – tlenu O2 w ozon O3. Zabieg ten nie tylko oczyszcza powietrze, likwiduje brzydkie zapachy, ale przede wszystkim zabija roztocza – więc jest idealny dla alergików.

Więcej o ozonowaniu możecie poczytać na stronie specjalisty:
 www.tapicerkajaknowa.pl
lub jego blogu: https://www.tapicerkajaknowa.pl/blog/

8. Rekuperacja – jeśli jesteś na etapie budowy domu lub jego remontu, warto rozważyć montaż rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej.  Nie będę ukrywać, że jest to dość drogie rozwiązanie, ale uważam, że naprawdę warte inwestycji. Największą zaletą jest, iż cały czas mamy w domu świeże i czyste powietrze, bez konieczności otwierania okien co wiąże się zwłaszcza w okresie zimowym z  wychładzaniem pomieszczeń.

jak-oczyscic-powietrze-w-domu

One thought on “Jak oczyścić powietrze w domu ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *