BLOG WNĘTRZARSKI

Kuchnia bez uchwytów

Kuchnia bez uchwytów ostatnio jest prawdziwym hitem. Osobiście jako projektant jestem także ich ogromną fanką, nie tylko ze względów wizualnych, ale przede wszystkim praktycznych. 

Decydując się na fronty bezuchwytowe nie mamy wystających elementów o które podczas pracy w kuchni możemy się obijać. Rozwiązanie to rekomenduję przede wszystkim rodzinom z małymi dziećmi, brak wystających uchwytów jest nie tylko lepszy dla maluszków ze względu bezpieczeństwa, ale także co dużo ilość moich klientów zauważyła, nie zachęca dzieciaczków do otwierania szafek.

Jednak z czego wykonać takie fronty aby cieszyć się kuchnią bez uchwytów ?

Kuchnia bez uchwytów 

1. Fronty frezowane

Najczęściej wykonywane są we frontach lakierowanych lub fornirowanych.
Stworzenie takiego uchwyty we frontach lakierowanych zaczyna się od wyfrezowania tak zwanego wyżłobienia w płycie meblowej mdf. Kolejnym krokiem jest pokrycie całości podkładem i lakierem. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać jednolite pokrycie całego frontu wraz z frezowanym uchwytem. Uchwytów tego typu nie zrobimy w każdym materiale np. w płycie laminowanej dlatego decydując się na to rozwiązanie jesteśmy ograniczeni co do wyboru materiału. Pomimo tego, są to zdecydowanie najczęściej wybierane fronty w kuchniach bezuchwytowych.

kuchnia bez uchwytów
kuchnia bez uchwytów
kuchnia bez uchwytów
kuchnia bez uchwytów

2. Uchwyty korytkowe

Jeśli nie chcemy lakierowanych bądź fornirowanych frontów, nie musimy porzucić marzeń o kuchni bez uchwytów. Z pomocą przychodzi nam firma Peka oraz stworzony przez nią system uchwytów korytkowych Schuco. Uchwyty takie eliminują konieczność zakładania uchwytów na frontach, dzięki czemu uzyskujemy jednolitą powierzchnię mebli. Możemy zastosować je przy każdym rodzaju frontu.
Uchwyty te przede wszystkim wybierane są do frontów z płyty laminowanej.
Do wyboru mamy aż sześć kolorów: biały, szary, czarny, złoty, brąz oraz ice.

kuchnia bez uchwytów
kuchnia bez uchwytów
kuchnia bez uchwytów

3. Tip on lub Servo Drive elektryczne otwieranie szafek

Na rynku znajdziemy także rozwiązania wspomagające otwierania szafek dzięki czemu całkowicie możemy zrezygnować z jakichkolwiek uchwytów nawet tych ukrytych, które wymieniłam w punktach powyżej. Jest to tak z zwany system Tip On – czyli po dotknięciu w odpowiednie miejsce na froncie otwiera się on, oraz Servo drive – system elektrycznego otwirania szafek, po naciśnięciu w dowolne miejsce szafka otwiera się. O ile Tip On jest rozwiązaniem przystępnym cenowo, to servo drive jest już zaawansowaną technologią przez co kosztuje naprawdę nie mało, kosztuje średnio kilka tysięcy złotych na kuchnię. 

Oba rozwiązania chociaż tworzą świetny efekt wizualny, ma dla mnie bardzo duży minus. Przy nawet przypadkowym oparciu się o front, będzie się on otwierał co jest naprawdę bardzo denerwujące podczas prac domowych. 

kuchnia bez uchwytów
źródło: https://www.blum.com/pl/pl/

4 thoughts on “Kuchnia bez uchwytów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *