Panele winylowe – czy warto ?


Panele winylowe większości kojarzą się ze starym słabej jakości gumowatym linoleum,który królował długi czas w naszych domach. Lubię ten moment zdziwienia, kiedy pokazuję nowoczesne panele winylowe klientom i towarzyszące temu pytania: czy to naprawdę jest winyl ?
Można powiedzieć, że panele winylowe to nowość a zarazem hit wśród paneli podłogowych. Przede wszystkim doceniane są za bardzo wysoką jakość i swoją wszechstronność. Dzięki coraz większemu zainteresowaniu tymi podłogami coraz więcej producentów wprowadza je do swojej oferty, a wiadomo, że im więcej firm tym jednocześnie mamy więcej dekorów do wyboru. Ważnym aspektem jest to, iż panele te do złudzenia przypominają tradycyjne panele laminowane. Różnią się przede wszystkim materiałem z jakiego zostały wykonane, grubością i lepszymi właściwościami: wodoodporność czy wytrzymałość.


Panele winylowe – właściwości
Tradycyjne panele mają zazwyczaj od 7 do nawet 1,5 cm grubości, natomiast panele winylowe tylko ok. 4,5 / 5mm. Dzięki tej grubości, ale także przede wszystkim dzięki temu, ze wykonane są z kilku warstw cienkiego winylu, to idealnie przewodzą ciepło. Dlatego z pewnością, są wprost stworzone na ogrzewanie podłogowe. Takie panele już same w sobie nawet bez ogrzewania dają nam przyjemne uczucie ciepła. Montaż może odbyć się na dwa sposoby – tradycyjnie tak jak zwykłe panele na tak zwany klik jako podłoga pływająca, oraz mogą zostać przyklejone bezpośrednio do podłoża.
Panele winylowe pokochałam przede wszystkim za ich wodoodporne właściwości. Jest to dla mnie ich najważniejszy atrybut, który zawsze priorytetowo przedstawiam klientom. Taką samą podłogę możemy zastosować zarówno w łazience jak i sypialni. Nie musimy stosować wtedy żadnych listew przykrywających miejsce złączenia się dwóch rodzajów podłóg.

W swoim domu zdecydowałam się na położenie paneli winylowych firmy Pergo.
PLUSY I MINUSY PANELI WINYLOWYCH
PLUSY:
ogromny wybór dekorów
dzięki swoim gumowym właściwością jest produktem dźwiękochłonnym, przy panelach winylowych
nie występuje efekt pukania jak przy tradycyjnych panelach
są wodoodporne
odporne na ścieranie
jednolita podłoga w całym domu
dają uczucie ciepła podobne do tego przy naturalnych deskach podłogowych
MINUSY:
ze względu na niewielką grubość posadzka na której mają zostać położone panele musi być idealnie prosta
dla niektórych CENA – na dobrej jakości panele winylowe musimy wydać od 120 do nawet 200zł / m2
panele te posiadają specjalną warstwę ochronną, o którą powinno należycie dbać, dlatego raczej do pielęgnacji zalecane jest używanie specjalnych środków przeznaczonych do tego typu podłóg
POLECANE FIRMY – oferujące dobrej jakości panele winylowe w przystępnej cenie

Podkład pod panele winylowe jest cienki. Ten który zastosowaliśmy u siebie ma 1,5 mm i jest od razu zintegrowany z folią.

Jeżeli tak idealnie przewodzą ciepło, to i zimno z nieogrzewanej podłogi również.
Skąd więc teza, że same w sobie dają nam ciepło? Od zimnego betonu?
Chociażby z praktyki, ponieważ mam je u siebie. Na parterze mam winyle (na posadzce bez ogrzewania podłogowego) , a na poddaszu laminowane (na stropie drewnianym, bardzo dobrze ocieplonym wełną!) a i tak zdecydowanie winyle są w moim i męża odczuciu cieplejsze i przyjemniejsze jak chodzimy na bosaka. Żałuję, że na poddaszu ich też nie zrobiłam. Odczucie ciepła spowodowane jest zapewne materiałem z którego są wykonane. Pod winylami mamy specjalny dedykowany podkład ze zintegrowaną folią i napewno to także poprawia komfort i sprawia, że podłoga jest cieplejsza. Na pewno też dużo zależy od tego jak ocieplona jest posadzka. My mamy winyle, użytkujemy je już dosyć długo i bardzo sobie chwalimy, nawet mąż który początkowo narzekał na cenę przy ich zakupie, stwierdził, że było warto 🙂
Czy to czym jest obudowana wanna to są kafle? Gdzie można kupić?
To mozaika ceramiczna z firmy Raw Decor.
Poniżej link do dokładnie tego samego modelu:
https://www.rawdecor.pl/flabellum-blue-lagoon-szkliwiony.html
Czy możesz napisać jaki kolor wybrałaś tych paneli Pergo? Ładnie wyglądają na Twoich zdjęciach, czegoś takiego szukam dla siebie.
Hej 🙂 U siebie postawiłam na Pergo model DĄB NATURALNY NOWOCZESNY. To samo wybarwienie znajdziesz jeszcze w firmie Quick Step, tylko tam te panele nazywają się: Dąb dryfujący beżowy. A w Quick Stepie często można kupić je w fajnej promocji.
Dziękuje 😉
Czy ktoś montował panele na ścianach nieogrzewanego domku letniskowego?
Ja nie 🙂 najlepiej w tej kwestii wysłać zapytanie do producenta i zapytać czy można. Chociaż wydaje mi się, że nie,
ponieważ przy montażu paneli np. z Pergo wymagana jest minimalna temp. 18 stopni. Więc nie wiadomo jak się później mogą
zachować w przypadku kiedy temperatura spadnie jeszcze niżej.