Plusy i minusy paneli winylowych

Panele winylowe – czy warto ?

plusy i minusy paneli winylowych
plusy i minusy paneli winylowych

Panele winylowe większości kojarzą się ze starym słabej jakości gumowatym linoleum,który królował długi czas w naszych domach. Lubię ten moment zdziwienia, kiedy pokazuję nowoczesne panele winylowe klientom i towarzyszące temu pytania: czy to naprawdę jest winyl ?

Można powiedzieć, że panele winylowe to nowość a zarazem hit wśród paneli podłogowych. Przede wszystkim doceniane są za bardzo wysoką jakość i swoją wszechstronność. Dzięki coraz większemu zainteresowaniu tymi podłogami coraz więcej producentów wprowadza je do swojej oferty, a wiadomo, że im więcej firm tym jednocześnie mamy więcej dekorów do wyboru. Ważnym aspektem jest to, iż panele te do złudzenia przypominają tradycyjne panele laminowane. Różnią się przede wszystkim materiałem z jakiego zostały wykonane, grubością i lepszymi właściwościami: wodoodporność czy wytrzymałość.

panele winylowe na click
plusy i minusy paneli winylowych

Panele winylowe – właściwości

Tradycyjne panele mają zazwyczaj od 7 do nawet 1,5 cm grubości, natomiast panele winylowe tylko ok. 4,5 / 5mm. Dzięki tej grubości, ale także przede wszystkim dzięki temu, ze wykonane są z kilku warstw cienkiego winylu, to idealnie przewodzą ciepło. Dlatego z pewnością, są wprost stworzone na ogrzewanie podłogowe. Takie panele już same w sobie nawet bez ogrzewania dają nam przyjemne uczucie ciepła. Montaż może odbyć się na dwa sposoby – tradycyjnie tak jak zwykłe panele na tak zwany klik jako podłoga pływająca, oraz mogą zostać przyklejone bezpośrednio do podłoża.

Panele winylowe pokochałam przede wszystkim za ich wodoodporne właściwości. Jest to dla mnie ich najważniejszy atrybut, który zawsze priorytetowo przedstawiam klientom. Taką samą podłogę możemy zastosować zarówno w łazience jak i sypialni. Nie musimy stosować wtedy żadnych listew przykrywających miejsce złączenia się dwóch rodzajów podłóg.

panele winylowe właściwości

W swoim domu zdecydowałam się na położenie paneli winylowych firmy Pergo.

PLUSY I MINUSY PANELI WINYLOWYCH

PLUSY:

ogromny wybór dekorów
 dzięki swoim gumowym właściwością jest produktem dźwiękochłonnym, przy panelach winylowych
nie występuje efekt pukania jak przy tradycyjnych panelach
  są wodoodporne
  odporne na ścieranie
  jednolita podłoga w całym domu
  dają uczucie ciepła podobne do tego przy naturalnych deskach podłogowych

MINUSY:

 ze względu na niewielką grubość posadzka na której mają zostać położone panele musi być idealnie prosta
 dla niektórych CENA – na dobrej jakości panele winylowe musimy wydać od 120 do nawet 200zł / m2
  panele te posiadają specjalną warstwę ochronną, o którą powinno należycie dbać, dlatego raczej do pielęgnacji zalecane jest używanie specjalnych środków przeznaczonych do tego typu podłóg

POLECANE FIRMY – oferujące dobrej jakości panele winylowe w przystępnej cenie

 Quick Step
 Pergo

podkład pod panele winylowe

Podkład pod panele winylowe jest cienki. Ten który zastosowaliśmy u siebie ma 1,5 mm i jest od razu zintegrowany z folią. 

* Panele winylowe w łazience

9 thoughts on “Plusy i minusy paneli winylowych

 • Lucyna

  Jeżeli tak idealnie przewodzą ciepło, to i zimno z nieogrzewanej podłogi również.
  Skąd więc teza, że same w sobie dają nam ciepło? Od zimnego betonu?

  • Izmac90

   Chociażby z praktyki, ponieważ mam je u siebie. Na parterze mam winyle (na posadzce bez ogrzewania podłogowego) , a na poddaszu laminowane (na stropie drewnianym, bardzo dobrze ocieplonym wełną!) a i tak zdecydowanie winyle są w moim i męża odczuciu cieplejsze i przyjemniejsze jak chodzimy na bosaka. Żałuję, że na poddaszu ich też nie zrobiłam. Odczucie ciepła spowodowane jest zapewne materiałem z którego są wykonane. Pod winylami mamy specjalny dedykowany podkład ze zintegrowaną folią i napewno to także poprawia komfort i sprawia, że podłoga jest cieplejsza. Na pewno też dużo zależy od tego jak ocieplona jest posadzka. My mamy winyle, użytkujemy je już dosyć długo i bardzo sobie chwalimy, nawet mąż który początkowo narzekał na cenę przy ich zakupie, stwierdził, że było warto 🙂

  • IM Wnętrza

   Ja nie 🙂 najlepiej w tej kwestii wysłać zapytanie do producenta i zapytać czy można. Chociaż wydaje mi się, że nie,
   ponieważ przy montażu paneli np. z Pergo wymagana jest minimalna temp. 18 stopni. Więc nie wiadomo jak się później mogą
   zachować w przypadku kiedy temperatura spadnie jeszcze niżej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *