BLOG WNĘTRZARSKI

Projektowanie kuchni ? To wcale nie takie proste

Prprojektowanie kuchniojektowanie kuchni to chyba dla mnie najprzyjemniejszy etap w tworzeniu projektu mieszkania/domu. Może dlatego, że lubię gotować ? 🙂 Czy wiecie, że w Polsce jedną kuchnię użytkujemy średnio aż 20 lat ?! Jest to nie wątpliwie serce domu, dlatego do jej projektu należy szczególnie się przyłożyć. Nie ma sensu kupować tanich i słabych jakościowo, marketowych szafek i martwić się potem co zrobić z pustymi przestrzeniami które nam zostały.

Kuchnia jest chyba pomieszczeniem które najbardziej z całego domu czy mieszkania potrzebuje fachowego doradztwa, tak aby stworzyć funkcjonalne wnętrze, które będzie służyć nam latami, bo w końcu to kuchnia powinna zostać dopasowana do nas a nie my do niej !

Przy projektowaniu kuchni należy kierować się indywidualnymi preferencjami klienta. Rolą projektanta jest zrozumienie oczekiwań i potrzeb klienta. Inaczej bowiem tworzy się kuchnię dla singla a inaczej dla rodziny z dziećmi, dla której staje się ona często staje się porannym centrum dowodzenia.projektowanie kuchni Blum

Obecnie rynek meblarski jest tak rozwinięty, że grzechem byłoby nie skorzystać z tych wszystkich udogodnień które zostały wymyślone.  Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, iż obecnie nie musimy mieć w kuchni np. trzech rzędów szuflad o szerokości 40cm, ponieważ możemy zastąpić ją jedną o szerokości 120cm z bardzo dużym udźwigiem. Wygląda to nie tylko zdecydowanie lepiej ze względów estetycznych,  ale przede wszystkim jest praktyczniejsze.

projektowanie kuchni Peka

Szafki narożne nie muszą już być miejscem chomikowania nieużywanych rzeczy, nie musimy już tam zaglądać tylko robiąc przedświąteczne porządki 🙂 – szafka taka przy zastosowaniu koszy narożnych np. marki Peka może być normalną szafką codziennego użytku, bez nurkowania po kątach. Tak samo wybawieniem w kuchni może okazać się jest zamontowanie szafki śmietnikowej w formie szuflady, ponieważ jest to jedna z najczęściej używanych szafek w domu.

Proste i funkcjonalne rozwiązania mogą nie tylko ułatwić nam wykonywanie codziennych czynności jak np.gotowanie, ale także sprawić, że czas spędzony w dobrze zaprojektowanej kuchni będzie dla nas przyjemnością. Ważne jest także to, że obecnie wielu użytkowników decyduje się na tzw. aneks kuchenny czyli połączenie kuchni z salonem, a w takim wypadku koniecznie należy zadbać, o to żeby oba te pomieszczenia ściśle ze sobą współgrały.

Złota zasada w projektowaniu kuchni – Trójkąt roboczy

projektownie kuchni
Przystępując do projektowania kuchni warto pamiętać o jednej z złotych zasad w planowaniu przestrzeni kuchennej czyli tzw. Roboczym trójkącie, który przedstawia rozmieszczenie trzech najważniejszych elementów wyposażenia kuchni jakimi są : lodówka, zlewozmywak i płyta kuchenna, opartych na wierzchołkach trójkąta.

Stosując tą zasadę mamy wszystkie najważniejsze produkty i sprzęty umieszczone w logiczny sposób i blisko siebie, przez co wzrasta komfort pracy oraz jednocześnie zmniejsza się pokonywana odległość podczas gotowania. Jednak wiadomo, że kuchnia – kuchni nie równa i nie zawsze da się zaprojektować kuchnię stosując tą zasadę, wtedy często trzeba pójść na różnego rodzaju kompromisy, ale taka właśnie jest rola projektanta aby Wam w tym pomóc 🙂

Projektowanie kuchni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *