BLOG WNĘTRZARSKI

Dom sosenka 4 opinie

Od pół roku mieszkamy w domu szkieletowym zbudowanym według projektu: Sosenka 4 firmy Mg Projekt. Dlatego jako użytkownik tego domu postanowiłam stworzyć wpis na temat: Dom Sosenka 4 opinie.

Dlaczego ? Ponieważ, dostaję mnóstwo e-maili, telefonów czy komentarzy z pytaniami na temat tego projektu. Postanowiłam napisać ten post, aby w jednym wątku odpowiedzieć na pytania które najczęściej otrzymuję. Oczywiście jest to moja opinia, inni użytkownicy Sosenki 4 mogą mieć całkowicie odmienne zdania niż ja. 

1.Jak się mieszka ?

Mieszka się super, bo w końcu to nasz własny dom. Chyba każdy kto przeprowadza się do swojego wymarzonego własnego „m” ma takie uczucie. Jeśli chodzi natomiast o dom jako budynek to ma zarówno parę plusów jak i minusów, na które odpowiem w następnych punktach.

sosenka 4 opinie

2. Czy dom nie jest za mały ?

Dla nas jest wystarczający. Świadomie zdecydowaliśmy się na budowę niedużego domu.
Nie potrzebujemy wielkiego domu, którego nie będę miała czasu posprzątać, lub który będziemy spłacać
przez 30 lat życia. Każdy musi podjąć taką decyzję świadomie, wiedzieć ile m2 potrzebuje, jak dużą rodzinę planuje. Zawodowo zajmuję się projektowaniem wnętrz i śmiało mogę powiedzieć, że np. salon jest o wiele bardziej ustawny niż w w niektórych domach o dużo większej powierzchni. Sam dół – ma ok. 45 m2, czyli tyle ile średnio mieszkanie w Polsce. Pokoje na górze są naprawdę bardzo przestronne, pomimo skosów.  

SOSENKA 4 AKUSTYKA

3. Jak z akustyką z zewnętrz ?

Nasz dom ociepliliśmy dużo lepiej niż w projekcie: na zewnątrz mamy 10 cm wełny elewacyjnej, w konstrukcji 15 cm + dodatkowo 5 centymetrowa wełna na tak zwaną przekładkę, którą umieściliśmy w ruszcie instalacyjnym.
Zwykłych odgłosów typu : przejeżdżający samochód, rozmowa itp. absolutnie nie słychać w środku. Dźwięki typu jak np. mąż tnie coś na zewnętrz piłą motorową to niestety już słychać dość mocno.

ocieplenie domu szkieletowego
Na elewacji - twarda wełna elewacyjna o grubości 10 cm
ocieplenie domu szkieletowego
Pierwsza warstwa wełny umieszczona między belkami konstrukcyjnymi
dom szkieletowy opinie
A to dowód na to, że brałam czynny udział w wykańczaniu naszego domu 🙂
ocieplanie-domu-szkieletowego
Tutaj 5 cm wełna którą wypełniliśmy luki między instalacjami

4. Jak z akustyką w domu ?

Zdecydowaliśmy się na montaż rekuperacji w domu, niestety wymogiem są w takim przypadku drzwi z podcięciem, także do pokoi. Jest to ważne ponieważ, powietrze musi swobodnie przepływać między pomieszczeniami. Niestety przez to część dźwięków z salonu i kuchni przedostaje się tym podcięciem na górę. Jednak nie tylko same drzwi  mają na to wpływ, ale także całkowicie otwarta klatka schodowa. Przy otwartych przestrzeniach niestety dźwięki z łatwością przedostają się na poddasze. 

Gdybym drugi raz budowała dom na pewno zmieniłabym parę rzeczy np. zabudowałabym klatkę schodową, lub inaczej poprowadziłabym schody na górę,  ewentualnie pomyślałabym nad jakimiś drzwiami na zakończeniu schodów na górze. Chociaż wizualnie uwielbiam ten kącik i otwartą przestrzeń, to chyba drugi raz bardziej postawiłabym na efekt funkcjonalny niż wizualny.

Mężowi hałas w ogóle nie przeszkadza i  nie zwraca na to uwagi, ale ja niestety jestem bardzo uczulona na takie dźwięki. Spowodowane jest to tym, iż swoje biuro mam obecnie w mniejszym pokoju na górze. Do pracy potrzebuję zdecydowanie ciszy idealnej, a mój mąż niestety do najcichszych osób nie należy 🙂 

Na razie przenieśliśmy meble kuchenne z wcześniejszego domu, które nie mają tak zwanych cichych domyków, czy cichych szuflad, więc jak zrobimy meble na wymiar z nowoczesnymi rozwiązaniami to komfort na pewno będzie większy 🙂 . 

sosenka 4 akustyka
Do pokoi na górze prowadzi całkowicie otwarta klatka schodowa
dom sosenka 4 opinie
sosenka 4 opinie
Ze względu na rekuperację drzwi do pokoi na górze także mają podcięcie
dom sosenka 4 opinie

DOM SOSENKA 4 OGRZEWANIE

5. Jakie mamy ogrzewanie ?

Na razie ogrzewamy dom kozą , docelowo planujemy montaż paneli i ogrzewanie elektryczne.

Największym plusem tego domu jest jego ekspresowe nagrzewanie. Dosłownie w kilka minut jesteśmy w stanie podnieść temperaturę o kilka stopni. Zazwyczaj wieczorem w salonie mamy 23 stopnie, rano ok. 20. Spadek dla niektórych może być dość duży, jednak u nas ogrzewa się samo powietrze, nie ściany. Nie mamy podłogówki, dlatego też nic nie akumuluje nam ciepła. Docelowo będziemy montować ogrzewanie elektryczne z termostatami, wtedy łatwiej będzie utrzymać stałą temperaturę.

W pokojach na górze na razie wystarczy otworzyć na chwilę drzwi, aby ciepło z kominka unoszące się klatką schodową do góry je ogrzało. W pokojach na górze bez jakiekolwiek grzejnika mamy cały czas 20/21 stopni.

Oczywiście mamy rekuperację oraz okna o wysokich parametrach z ciepłym montażem.

Wodę grzejemy elektrycznie, bojler 80 litrów w zupełności wystarcza nam na bieżące zużycie wody w ciągu dnia + wieczorne prysznice. 

Dom mamy na działce ustawiony tak, że duże okno mamy od południa, a okna z kuchni i salonu na zachód. Więc często samo słońce podnosi nam temperaturę we wnętrzu o kilka stopni nawet w taką pogodę. Latem niestety salon nagrzewa się dość mocno, ale najprawdopodobniej zdecydujemy się na montaż klimatyzatora.

koza-ab-s2-kratki
BŁĘDY W PROJEKCIE

6. Czy zauważyłam jakieś błędy w projekcie ?

1. Tak i to jeden znacznie spory, który na szczęście zauważyłam zanim zaczęliśmy budowę. Chodzi o wysokość okna w kuchni. Nie każdy z budujących zna się na tym, ale
wysokość parapetu – 80 cm od podłogi to jest jedno wielkie nieporozumienie !!!!

Przy wysokości gdzie parapet jest na 80 cm – nie zmieszczą się tam żadne gotowe meble, a o zmywarce do zabudowy można pomarzyć. Ponadto nawet robiąc meble na zamówienie gdzie blat będzie na równi z parapetem jest to wbrew wszystkim zasadom ergonomii. Minimalna wysokość blatu to 86 cm a idealna 91, ale wtedy nie otworzy się tu okno.

Dlatego konieczne jest podniesienie wysokości HP już na etapie budowy, żeby uniknąć potem kosztownych przeróbek !!! Aby było symetrycznie warto podnieść także małe okno w części salonowej do tej samej wysokości.

2. Drugim błędem który zauważyłam dopiero po zamieszkaniu jest według mnie brak podciągu w części salonowej.

Uważam, że w salonie jest zbyt duża rozpiętość belek stropowych, bez żadnego podparcia od dołu przez co strop jest mniej stabilny niż nad częścią kuchenną.  W części kuchennej strop podparty jest od spodu ścianką od łazienki i pomieszczenia gospodarczego. W sypialni nad salonem podczas chodzenia powstają czasem lekkie drgania, bardziej też słychać jak ktoś chodzi.
W sypialni nad łazienką i kuchnią strop jest bardzo stabilny i nie ma z nim żadnego problemu.

Niestety ten mankament zauważyłam dopiero po zamieszkaniu, przez co nie da się już tego poprawić, no chyba, że kiedyś będę przeprowadzać gruntowny i całkowity remont domu.
Strop budowaliśmy według tego jak zaprojektowany został w projekcie budowlanym. 

DOM SZKIELETOWY ZMIANY W PROJEKCIE

7. Co bym zmieniła w projekcie ?

Punkt numer 1 – podciąg nad częścią salonową, aby usztywnić trochę strop
Punkt numer 2 – tak jak pisałam w punkcie 4, inaczej poprowadziłabym schody na górę, lub zamknęłabym klatkę schodową, ewentualnie pomyśłałabym nad jakimiś drzwiami oddzielającymi klatkę schodową od pokoi na górze.

Jeżeli chodzi o opcję z drzwiami to mam już pewien pomysł na drzwi przesuwane. Pozostaje mi teraz mieć nadzieję, że uda mi się namówić męża na jego realizację 🙂

8. Czy drugi raz budowałabym ten sam dom ?

Raczej tak, ponieważ odpowiada mi wielkość domu, balkon na górze jest genialny,
tylko kilka rzeczy na pewno zrobiłabym inaczej. Gdyby pozbyć się tych dwóch mankamentów o których wspomniałam w punkcie 7, dom byłby dla mnie idealny. 

Uwielbiam salon i duże okno, które się w nim znajduje. Aby okno po otwarciu nie zabierało nam miejsca w salonie wybraliśmy opcję okna przesuwanego – genialna sprawa, którą bardzo polecam przy tym projekcie. Jest to opcja droższa, ale zdecydowanie warta inwestycji, ponieważ zdecydowanie poprawia funkcjonalność salonu.

9. Dlaczego zdecydowaliśmy się na dom szkieletowy ? 

Przystępując do budowy domu nie mieliśmy z mężem żadnego pojęcia o domach szkieletowych. Zdecydowaliśmy się na jego budowę ponieważ zależało nam na krótkim czasie budowy, ponadto bardzo lubimy drewno i naturalne elementy. A co najważniejsze w drewnie byliśmy w stanie większość prac wykończeniowych zrobić sami. Całą wykończeniówkę oprócz : elektryki, hydrauliki i posadzki zrobiliśmy sami, więc na tym udało nam się sporo zaoszczędzić. Dużym plusem jest brak mokrych prac typu tynkowanie czy murowanie (chociaż u nas akurat jedną ścianę mamy murowaną, ale też poradziliśmy sobie z tym sami ). Gdybyśmy mieli przystąpić do budowy teraz byłoby nam zdecydowanie łatwiej, bo wiemy już z czym to się wszystko je i na co zwracać bardziej uwagę.

9 thoughts on “Dom sosenka 4 opinie

  • Natalia

    Witam. Czy podzieliłaby się Pani zdjęciami z wnętrza. Bardzo chciałabym zobaczyć ile jest miejsca w takim domku, zwłaszcza chodzi mi o pokoje na górze ze skosem.

    • IM Wnętrza

      Część zdjęć można zobaczyć w różnych wpisach na moim blogu poświęconych temu projektowi lub na instagramie.
      Wpisu o pokojach na poddaszu na chwilę obecną nie planuję, ponieważ nie są jeszcze w pełni skończone.

  • Kasia

    Dzień dobry, czy posiada Pani zdjęcia przedsionka? Czy nie jest za mały? Jak go Pani zaplanowała?
    Czy szkielet stawialiście państwo sami, czy zleciliście? Czy posiadacie państwo kosztorys prac (fundamenty, szkielet, okna, ocieplenie, dach) stanu surowego? Może Pani odpowiedzieć na maila, jeśli tak wygodniej. Gratuluję pięknego domu! 🙂

    • IM Wnętrza

      Witam. Mały dom to mały przedsionek – dla mnie to oczywiste 🙂 Jednak bez problemu mieści się w nim wszystko to co powinno znaleźć się w przedpokoju, czyli szafka na buty, wieszak a po drugiej stronie szafa na kurtki (u nas akurat mamy tam zabudowany rekuperator). Zrezygnowałam też z drzwi oddzielających przedsionek od salonu, aby mieć jedną otwartą przestrzeń, dzięki temu, że przedsionek jest mały czuć „oddech” wchodząc do środka.

      Szkielet, dach, okna i tynk robiła nam firma. Fundamenty, drewnianą część elewacji oraz całą wykończeniówkę w środku robiliśmy sami. Kosztorysu nie udostępniam, ponieważ mnóstwo rzeczy mamy inaczej niż w projekcie np. okna o lepszych parametrach z ciepłym montażem, do tego okno balkonowe jest przesuwne w nie otwierane tradycyjnie, mamy dużo lepsze ocieplenie niż w projekcie, mamy rekuperację.
      A najważniejsze, że ceny tak poszły do góry, że nasz kosztorys jest już dawno nie aktualny.

    • IM Wnętrza

      Nie mam w planach nagrywania filmików, więc nie pomogę w tej kwestii. Na facebooku jest grupa poświęcona temu projektowi, jest tam mnóstwo zdjęć, więc może to Panu coś więcej pomoże 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *