Piec wolnostojący KOZA AB S/2 Kratki

Budowa domu szkieletowego  wiąże się z wieloma dylematami. U nas jednym z największych był wybór odpowiedniego kominka czy kozy. Bardzo podobają mi się kozy żeliwne czy nowoczesne kominki kaflowe. Wybór ten jednak odpadał z tego względu, że zdecydowaliśmy się na montaż rekuperacji. 

KOMINEK WOLNOSTOJĄCY DO REKUPERACJI

Mając w domu system wentylacji mechanicznej musimy bardzo dobrze przemyśleć zakup odpowiedniego modelu. Koza czy kominek, przede wszystkim musi spełniać kilka ważnych wymagań:

 • musi mieć dolot powietrza z zewnątrz

   

 • musi być szczelny, to znaczy, że nie może pobierać do spalania powietrza z pomieszczenia

PIEC WOLNOSTOJĄCY KOZA AB S/2 KRATKI – OPINIE

Bardzo długo szukałam odpowiedniego modelu, który spełni powyższe warunki a do tego spodoba mi się wizualnie. Oglądałam mnóstwo modeli w sklepie i najbardziej przypadła mi do gustu Koza Ab S/2 z firmy Kratki. 

koza ab s/2 kratki

Pewnie zastanawiacie się dlaczego ? 

 • Najważniejsze – duże, poziome palenisko ! Nie przemawiają do mnie paleniska pionowe, wydaje mi się to strasznie nie wygodne i niepraktyczne. Jeśli w kominku planujemy palić okazjonalnie to może się to rozwiązanie sprawdzić. My planujemy używać zimą go codziennie, ponieważ uwielbiamy widok ognia, dlatego też duże i wygodne palenisko było dla mnie priorytetem numer jeden..
 • czarne wykończenie – koza ab s/2 posiada jeszcze inne wykończenia z kaflami po bokach w kolorze białym, czarnym lub czerwonym. Bardzo fajnie to wygląda, jednak ja zdecydowałam się na podstawową wersję. Wizualnie najbardziej pasowała mi do ściany z czerwonej cegły przy której planowałam ją umieścić.
koza-ab-s2-kratki
koza ab s2 opinie

Kozę kupiliśmy w lutym i jesteśmy z niej póki co bardzo zadowoleni. Używaliśmy jej do grzania domu już podczas wykańczania, dlatego już mogę na jej temat trochę napisać:

koza-ab-s2-kratki
 • Palenisko – to co było dla mnie priorytetem  w tej kozie jest po prostu świetne. Jest duże, głębokie i bez problemu mieści naprawdę grube polana drzew, więc nie trzeba co chwilę dokładać kolejnych kawałków.
 • Regulacja dopływu powietrza oraz uchwyt od drzwiczek nie nagrzewają się – jest to bardzo duży plus, ponieważ miałam wcześniej styczność z kozą w której uchwyt od drzwiczek bardzo się nagrzewał i trzeba było używać chwytaka do otwierania, ponieważ chwytając go ręką można było się poparzyć
 • Koza wyłożona jest materiałem zwanym TERMOTEC, który akumuluje ciepło, wiadomo, że nie jest to to samo co szamot, ale i tak całkiem długo oddaje ciepło 

19 thoughts on “Piec wolnostojący KOZA AB S/2 Kratki

  • Izmac90

   Na ten moment tylko koza + rekuperacja z systemem który będzie nam rozprowadzać ciepło równo po całym domu. Myśleliśmy o matach, ale wtedy nie moglibyśmy mieć paneli winylowych, na których mi zależało.
   Jeśli jednak okaże się, że zimą sama koza nie wystarcza to mamy przygotowaną instalacje pod ewentualny montaż grzejników.

  • Izmac90

   To wszystko zależy od układu domu itp. U nas koza ustawiona jest pod schodami, dlatego ciepło samo rozchodzi się po całym domu.
   W razie gdyby kiedyś wróciły jednak mroźne zimy to zamontujemy elektryczne ogrzewanie, instalację mamy w razie potrzeby pod to poprowadzoną.

 • Justyna

  Chcialabym wybudować dom w standardzie pasywnym. Zastanawiam się, czy instalacja takiej kozy zmniejsza szczelność izotermiczną budynku…

  • Izmac90

   Nie pomogę w tym temacie. To już pytanie raczej albo do kratki.pl albo do projektanta specjalizującego się w domach pasywnych 🙂

  • IM Wnętrza

   Aby zmniejszyć nagrzewanie się schodów zrobiliśmy stopnie otwarte. W tym wariancie nagrzewają się tylko 2 stopnie i to naprawdę bardzo minimalnie.

    • IM Wnętrza

     Zarówno bojler jak i pralkę mamy w pomieszczeniu gospodarczym. Z tym, że troszkę zmniejszyłam łazienkę, a dzięki temu powiększyłam pomieszczenie gospodarcze. Zrobiłam tak z myślą o tym, że za jakiś czas umieszczę tam też suszarkę do ubrań.

     • Aleksandra

      Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jak już na 100% zdecydujemy się z mężem na ten projekt, na pewno skorzystamy z Pani rad odnośnie do budowy tego domku. Jest piękny! 🙂

 • Łukasz

  Witam,
  Zskupiłem kozę kratki AB/S/DR model podobny do Państwa kozy, tylko węższa. Koza będzie usytuowana identycznie jak w Państwa domie. Mam pytanie, gdyż wejście-trójniak do komina mam wyprowadzony też nisko na wysokości 145 cm, czy nie utrudnia to eksploatacji kozy-efekt cofania się spalin, wpełni nie wykorzystana moc kozy?
  Pozdrawiam serdecznie

  • IM Wnętrza

   Witam. Trzeba po prostu nauczyć się palić w takim urządzeniu. My nie palimy tak żeby wykorzystać maksymalną moc kominka, tylko palimy tak żeby maksymalnie wykorzystać moc drewna. Palimy tylko brzozą lub bukiem dobrze wysuszonym, podkładamy 1 duży kawałek, który pali się przez kilka godzin, następny dokładamy dopiero po wypaleniu poprzedniego.

   Na początku zdarzyło się nam z 2/3 razy, że trochę dymu cofnęło się do salonu, ale nabraliśmy wprawy i już od dawna nic nam z kominka nie naleciało 🙂

   • Łukasz

    Witam,
    Dziękuję za odpowiedz do wcześniejszego pytania.
    Jeżeli można liczyć na Państwa uprzejmość to mam jeszcze jedno pytanie. W jakiej odległości od ściany ustaliliście Państwo swoją kozę i czy ściana nie nagrzewa się. Moja ściana to konstrukcja szkieletowa, na niej płyta OSB na niej płyta gipsowa, na którą naklejone jest 2 cm lico starej cegły. Czy ustawienie od takiej konstrukcji w odległości 20 cm kozy jest bezpieczne? Czy będzie dobra cyrkulacja powietrza.
    pozdrawiam serdecznie
    Łukasz

    • IM Wnętrza

     Kozę odsunęliśmy od ściany tak jak było w wytycznych o 15cm, i pod taki wymiar przygotowaliśmy od razu też dolot powietrza do kozy.
     Ściana się trochę nagrzewa, ale dla nas to nie problem bo ta jedna konkretna ściana jest wymurowana z pełnej czerwonej cegły. Zwiększa to nie tylko bezpieczeństwo, ale dodatkowo akumuluje ciepło.

     Najlepiej jak zapyta Pan w firmie Kratki czy 20 cm przy konstrukcji szkieletowej wystarczy dla tej konkretnej kozy. Każdy kominek ma inne wymagania, a tego modelu który Pan wybrał nie miała okazji jeszcze używać w projekcie.
     Ostatnio w jednej realizacji, koza którą wybrali klienci musiała być odsunięta od ściany szkieletowej aż o 30cm, ponieważ miała bardzo dużo otworów w tylnych plecach i gdyby stała bliżej ciepło za bardzo szłoby w ścianę, a nie na salon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *