Piec wolnostojący KOZA AB S/2 Kratki

Budowa domu szkieletowego  wiąże się z wieloma dylematami. U nas jednym z największych był wybór odpowiedniego kominka czy kozy. Bardzo podobają mi się kozy żeliwne czy nowoczesne kominki kaflowe. Wybór ten jednak odpadał z tego względu, że zdecydowaliśmy się na montaż rekuperacji. 

KOMINEK WOLNOSTOJĄCY DO REKUPERACJI

Mając w domu system wentylacji mechanicznej musimy bardzo dobrze przemyśleć zakup odpowiedniego modelu. Koza czy kominek, przede wszystkim musi spełniać kilka ważnych wymagań:

 • musi mieć dolot powietrza z zewnątrz

   

 • musi być szczelny, to znaczy, że nie może pobierać do spalania powietrza z pomieszczenia

PIEC WOLNOSTOJĄCY KOZA AB S/2 KRATKI – OPINIE

Bardzo długo szukałam odpowiedniego modelu, który spełni powyższe warunki a do tego spodoba mi się wizualnie. Oglądałam mnóstwo modeli w sklepie i najbardziej przypadła mi do gustu Koza Ab S/2 z firmy Kratki. 

koza ab s/2 kratki

Pewnie zastanawiacie się dlaczego ? 

 • Najważniejsze – duże, poziome palenisko ! Nie przemawiają do mnie paleniska pionowe, wydaje mi się to strasznie nie wygodne i niepraktyczne. Jeśli w kominku planujemy palić okazjonalnie to może się to rozwiązanie sprawdzić. My planujemy używać zimą go codziennie, ponieważ uwielbiamy widok ognia, dlatego też duże i wygodne palenisko było dla mnie priorytetem numer jeden..
 • czarne wykończenie – koza ab s/2 posiada jeszcze inne wykończenia z kaflami po bokach w kolorze białym, czarnym lub czerwonym. Bardzo fajnie to wygląda, jednak ja zdecydowałam się na podstawową wersję. Wizualnie najbardziej pasowała mi do ściany z czerwonej cegły przy której planowałam ją umieścić.
koza-ab-s2-kratki
koza ab s2 opinie

Kozę kupiliśmy w lutym i jesteśmy z niej póki co bardzo zadowoleni. Używaliśmy jej do grzania domu już podczas wykańczania, dlatego już mogę na jej temat trochę napisać:

koza-ab-s2-kratki
 • Palenisko – to co było dla mnie priorytetem  w tej kozie jest po prostu świetne. Jest duże, głębokie i bez problemu mieści naprawdę grube polana drzew, więc nie trzeba co chwilę dokładać kolejnych kawałków.
 • Regulacja dopływu powietrza oraz uchwyt od drzwiczek nie nagrzewają się – jest to bardzo duży plus, ponieważ miałam wcześniej styczność z kozą w której uchwyt od drzwiczek bardzo się nagrzewał i trzeba było używać chwytaka do otwierania, ponieważ chwytając go ręką można było się poparzyć
 • Koza wyłożona jest materiałem zwanym TERMOTEC, który akumuluje ciepło, wiadomo, że nie jest to to samo co szamot, ale i tak całkiem długo oddaje ciepło 

12 thoughts on “Piec wolnostojący KOZA AB S/2 Kratki

  • Izmac90

   Na ten moment tylko koza + rekuperacja z systemem który będzie nam rozprowadzać ciepło równo po całym domu. Myśleliśmy o matach, ale wtedy nie moglibyśmy mieć paneli winylowych, na których mi zależało.
   Jeśli jednak okaże się, że zimą sama koza nie wystarcza to mamy przygotowaną instalacje pod ewentualny montaż grzejników.

  • Izmac90

   To wszystko zależy od układu domu itp. U nas koza ustawiona jest pod schodami, dlatego ciepło samo rozchodzi się po całym domu.
   W razie gdyby kiedyś wróciły jednak mroźne zimy to zamontujemy elektryczne ogrzewanie, instalację mamy w razie potrzeby pod to poprowadzoną.

 • Justyna

  Chcialabym wybudować dom w standardzie pasywnym. Zastanawiam się, czy instalacja takiej kozy zmniejsza szczelność izotermiczną budynku…

  • Izmac90

   Nie pomogę w tym temacie. To już pytanie raczej albo do kratki.pl albo do projektanta specjalizującego się w domach pasywnych 🙂

  • IM Wnętrza

   Aby zmniejszyć nagrzewanie się schodów zrobiliśmy stopnie otwarte. W tym wariancie nagrzewają się tylko 2 stopnie i to naprawdę bardzo minimalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *