BLOG WNĘTRZARSKI

Piec wolnostojący KOZA AB S/2 Kratki

Budowa domu szkieletowego  wiąże się z wieloma dylematami. U nas jednym z największych był wybór odpowiedniego kominka czy kozy. Bardzo podobają mi się kozy żeliwne czy nowoczesne kominki kaflowe. Wybór ten jednak odpadał z tego względu, że zdecydowaliśmy się na montaż rekuperacji. 

KOMINEK WOLNOSTOJĄCY DO REKUPERACJI

Mając w domu system wentylacji mechanicznej musimy bardzo dobrze przemyśleć zakup odpowiedniego modelu. Koza czy kominek, przede wszystkim musi spełniać kilka ważnych wymagań:

 • musi mieć dolot powietrza z zewnątrz

   

 • musi być szczelny, to znaczy, że nie może pobierać do spalania powietrza z pomieszczenia

PIEC WOLNOSTOJĄCY KOZA AB S/2 KRATKI – OPINIE

Bardzo długo szukałam odpowiedniego modelu, który spełni powyższe warunki a do tego spodoba mi się wizualnie. Oglądałam mnóstwo modeli w sklepie i najbardziej przypadła mi do gustu Koza Ab S/2 z firmy Kratki. 

koza ab s/2 kratki

Pewnie zastanawiacie się dlaczego ? 

 • Najważniejsze – duże, poziome palenisko ! Nie przemawiają do mnie paleniska pionowe, wydaje mi się to strasznie nie wygodne i niepraktyczne. Jeśli w kominku planujemy palić okazjonalnie to może się to rozwiązanie sprawdzić. My planujemy używać zimą go codziennie, ponieważ uwielbiamy widok ognia, dlatego też duże i wygodne palenisko było dla mnie priorytetem numer jeden..
 • czarne wykończenie – koza ab s/2 posiada jeszcze inne wykończenia z kaflami po bokach w kolorze białym, czarnym lub czerwonym. Bardzo fajnie to wygląda, jednak ja zdecydowałam się na podstawową wersję. Wizualnie najbardziej pasowała mi do ściany z czerwonej cegły przy której planowałam ją umieścić.
koza-ab-s2-kratki
koza ab s2 opinie

Kozę kupiliśmy w lutym i jesteśmy z niej póki co bardzo zadowoleni. Używaliśmy jej do grzania domu już podczas wykańczania, dlatego już mogę na jej temat trochę napisać:

koza-ab-s2-kratki
 • Palenisko – to co było dla mnie priorytetem  w tej kozie jest po prostu świetne. Jest duże, głębokie i bez problemu mieści naprawdę grube polana drzew, więc nie trzeba co chwilę dokładać kolejnych kawałków.
 • Regulacja dopływu powietrza oraz uchwyt od drzwiczek nie nagrzewają się – jest to bardzo duży plus, ponieważ miałam wcześniej styczność z kozą w której uchwyt od drzwiczek bardzo się nagrzewał i trzeba było używać chwytaka do otwierania, ponieważ chwytając go ręką można było się poparzyć
 • Koza wyłożona jest materiałem zwanym TERMOTEC, który akumuluje ciepło, wiadomo, że nie jest to to samo co szamot, ale i tak całkiem długo oddaje ciepło 

37 thoughts on “Piec wolnostojący KOZA AB S/2 Kratki

  • Izmac90

   Na ten moment tylko koza + rekuperacja z systemem który będzie nam rozprowadzać ciepło równo po całym domu. Myśleliśmy o matach, ale wtedy nie moglibyśmy mieć paneli winylowych, na których mi zależało.
   Jeśli jednak okaże się, że zimą sama koza nie wystarcza to mamy przygotowaną instalacje pod ewentualny montaż grzejników.

  • Izmac90

   To wszystko zależy od układu domu itp. U nas koza ustawiona jest pod schodami, dlatego ciepło samo rozchodzi się po całym domu.
   W razie gdyby kiedyś wróciły jednak mroźne zimy to zamontujemy elektryczne ogrzewanie, instalację mamy w razie potrzeby pod to poprowadzoną.

 • Justyna

  Chcialabym wybudować dom w standardzie pasywnym. Zastanawiam się, czy instalacja takiej kozy zmniejsza szczelność izotermiczną budynku…

  • Izmac90

   Nie pomogę w tym temacie. To już pytanie raczej albo do kratki.pl albo do projektanta specjalizującego się w domach pasywnych 🙂

  • Katarzyna

   Dzień dobry
   Gdzie kupili Państwo schody? Jeśli były wykonane na zamówienie, to bardzo oprosiłabym o kontakt.
   Pozdrawiam
   Katarzyna

  • IM Wnętrza

   Aby zmniejszyć nagrzewanie się schodów zrobiliśmy stopnie otwarte. W tym wariancie nagrzewają się tylko 2 stopnie i to naprawdę bardzo minimalnie.

    • IM Wnętrza

     Zarówno bojler jak i pralkę mamy w pomieszczeniu gospodarczym. Z tym, że troszkę zmniejszyłam łazienkę, a dzięki temu powiększyłam pomieszczenie gospodarcze. Zrobiłam tak z myślą o tym, że za jakiś czas umieszczę tam też suszarkę do ubrań.

     • Aleksandra

      Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jak już na 100% zdecydujemy się z mężem na ten projekt, na pewno skorzystamy z Pani rad odnośnie do budowy tego domku. Jest piękny! 🙂

 • Łukasz

  Witam,
  Zskupiłem kozę kratki AB/S/DR model podobny do Państwa kozy, tylko węższa. Koza będzie usytuowana identycznie jak w Państwa domie. Mam pytanie, gdyż wejście-trójniak do komina mam wyprowadzony też nisko na wysokości 145 cm, czy nie utrudnia to eksploatacji kozy-efekt cofania się spalin, wpełni nie wykorzystana moc kozy?
  Pozdrawiam serdecznie

  • IM Wnętrza

   Witam. Trzeba po prostu nauczyć się palić w takim urządzeniu. My nie palimy tak żeby wykorzystać maksymalną moc kominka, tylko palimy tak żeby maksymalnie wykorzystać moc drewna. Palimy tylko brzozą lub bukiem dobrze wysuszonym, podkładamy 1 duży kawałek, który pali się przez kilka godzin, następny dokładamy dopiero po wypaleniu poprzedniego.

   Na początku zdarzyło się nam z 2/3 razy, że trochę dymu cofnęło się do salonu, ale nabraliśmy wprawy i już od dawna nic nam z kominka nie naleciało 🙂

   • Łukasz

    Witam,
    Dziękuję za odpowiedz do wcześniejszego pytania.
    Jeżeli można liczyć na Państwa uprzejmość to mam jeszcze jedno pytanie. W jakiej odległości od ściany ustaliliście Państwo swoją kozę i czy ściana nie nagrzewa się. Moja ściana to konstrukcja szkieletowa, na niej płyta OSB na niej płyta gipsowa, na którą naklejone jest 2 cm lico starej cegły. Czy ustawienie od takiej konstrukcji w odległości 20 cm kozy jest bezpieczne? Czy będzie dobra cyrkulacja powietrza.
    pozdrawiam serdecznie
    Łukasz

    • IM Wnętrza

     Kozę odsunęliśmy od ściany tak jak było w wytycznych o 15cm, i pod taki wymiar przygotowaliśmy od razu też dolot powietrza do kozy.
     Ściana się trochę nagrzewa, ale dla nas to nie problem bo ta jedna konkretna ściana jest wymurowana z pełnej czerwonej cegły. Zwiększa to nie tylko bezpieczeństwo, ale dodatkowo akumuluje ciepło.

     Najlepiej jak zapyta Pan w firmie Kratki czy 20 cm przy konstrukcji szkieletowej wystarczy dla tej konkretnej kozy. Każdy kominek ma inne wymagania, a tego modelu który Pan wybrał nie miała okazji jeszcze używać w projekcie.
     Ostatnio w jednej realizacji, koza którą wybrali klienci musiała być odsunięta od ściany szkieletowej aż o 30cm, ponieważ miała bardzo dużo otworów w tylnych plecach i gdyby stała bliżej ciepło za bardzo szłoby w ścianę, a nie na salon.

  • Magdalena

   Dzień dobry. Planuję budowę domu sosenka 4 wariant B. Pani blog jest fenomenalny i bardzo pomógł mi w podjęciu decyzji co do wyboru niedużego domku. Zakochałam się w projekcie już jakiś czas temu ale wahałam się. Teraz nie mam już tego problemu. Nurtuje mnie tylko jedno. Ponieważ nie wiem jak wyglądają skosy na gorze a nie mam wyobraźni przestrzennej. Pytanie brzmi, czy da się, ma sens powiększyć toaletę na gorze, czy da się tam zainstalować prysznic ? Chodzi mi o poszerzenie kosztem pokoju o np 90 cm. Czy przy ścianie z drzwiami na wysokość i szerokość zmieści się kabina i będzie funkcjonalna ? . Będę wdzięczna za wypowiedz.

   • IM Wnętrza

    Dziękuję bardzo. Kiedy ja budowałam dom była dostępna tylko podstawowa wersja Sosenki 4, bez wc na górze. Musiałam kombinować jak zmieścić wc na górze. Sosenki 4 w wariancie B jeszcze nie projektowałam, ale jeśli skosy i układ dachu jest zachowany taki sam jak w podstawowej wersji projektu to powinno dać się zrobić prysznic w tej łazience. Najlepiej zrobić dach i strop, a dopiero potem ścianki działowe. Wtedy będzie lepiej widać jak wydzielić pomieszczenia.

 • Magdalena

  Dziękuję za odpowiedź :). Pocieszyło mnie to. Bo zastanawiałam się nad tym czy da się bez ingerowanie w projekcie i np. zrobić podniesienie lub wcięcie w dachu. Ale jeżeli da się zmieścić prysznic to dobrze. Chcę na dole mieć tylko wc a na górze łazienkę.

 • Sylwester

  Dzień dobry. Planuję zakupić kozę ab/s/2 kratki. Czytałem w opiniach o słabej jakości wkładów w piecu oraz o głośnym strzelaniu pieca podczas rozgrzewania i stygnięcia. Proszę o Pani opinię po prawie dwuletnim eksploatowaniu pieca. Będę bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam.

  • IM Wnętrza

   Witam. Co do wkładu nie mam zastrzeżeń, wiadomo nie jest to szamot, ale nic się z nim póki co nie dzieje. Jeśli chodzi o strzelanie to faktycznie u nas taki problem na początku był, ale złożyłam na to reklamację.
   Przyjechał Pan z serwisu, coś tam porobił (jedną rzeczą na pewno wiem, że było poluzowanie jakieś śrubki w środku) i od tego czasu kominek z ręką na sercu ani razu nie „zastrzelił” ani przy rozpalaniu ani przy gaśnięciu.
   Ogólnie jesteśmy z niego bardzo zadowoleni.

 • Joanna

  Czy ciepło nie ucieka do góry?. Czy nie ma takiej sytuacji że dół jest niedogrzany a całe ciepło ucieka na górę przez otwór na schody w wyniku czego na dole jest chłodno a na górze upał

  • IM Wnętrza

   Ciepło leci do góry, ale nie aż tak bardzo żeby na górze był upał. Na dole mamy zazwyczaj ok 23 stopni, na górze 21, grzejąc tylko kominkiem.
   Mamy przygotowaną instalację pod ewentualny montaż grzejników elektrycznych, ale nie mieliśmy jeszcze potrzeby ich stosowania.

 • Joanna

  A czy mają państwo jakiś system rozprowadzania ciepła jakieś kanały czy coś w tym stylu czy ciepło jest tylko z jednego punktu czyli z piecyka? Chcieliśmy podobnie ustawić kozę ale boje się że dół będzie nie dogrzany

 • Marcin

  Dzień dobry, Planuje w najbliższym czasie zakup i instalację kozy AB/S 2 firmy Kratki, w związku z tym mam pytanie.
  Czy po dwóch latach użytkowania mają Państwo jakieś złe doświadczenia z powyższym produktem tej firmy?
  Będę również wdzięczny za podzielenie się pozytywnymi wrażeniami :).
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂
  Pozdrawiam serdecznie Marcin

  • IM Wnętrza

   Witam. Wszystko zostało opisane szczegółowo we wpisie. Z kozy jestem bardzo zadowolona i mogę ją polecić. W okresie zimowym użytkujemy ją codziennie i nie mamy z nią żadnych problemów.

 • Karolina

  Pytanie techniczne 🙂 jak mają się panele winylowe przy użytkowaniu kozy? Co jest pod nią podłożone i czy jest to wystarczające zabezpieczenie podłogi?

  • IM Wnętrza

   Pod kozą mamy płytki, ponieważ obawiałam się postawienia tak ciężkiej rzeczy na panelach. Płytki sprawdzają się bardzo dobrze 🙂

  • IM Wnętrza

   Jak widać na zdjęciu jest możliwe. Trzeba zachować odpowiednie odległości i nic nie powinno się dziać. Przy mocniejszym paleniu schody czasami są lekko ciepłe, ale nigdy gorące,
   więc nic się z nimi nie dzieje. m

 • Jerzy

  Dzień dobry, oczywiście wyrazy uznania za prowadzenie tak ciekawego bloga.
  A moje pytanie: Czy myśleliście o wyprowadzenie rury kominowej z tylnej ściany kozy poziomo do komina tak, żeby z frontu w ogóle nie była widoczna. Ew. Co Pani sądzi o takim rozwiązaniu? Z instrukcji wynika, że jest to możliwe (wiem, że efektywność grzania może wtedy być mniejsza, ale na tym mi nie zależy)

  • IM Wnętrza

   Dzień dobry. Cieszę się, że blog się podoba, dziękuję bardzo. Odpowiadając na pytanie: nigdy nie rozważałam takiej opcji, ponieważ wiedzieliśmy, że będziemy dużo palić w kominku, dlatego zależało nam na dobrym ciągu powietrza, ale także żeby rura oddawała jak najwięcej ciepła. Gdyby nie to, że kominek jest pod schodami na pewno zrobilibyśmy jeszcze dłuższą rurę. Jednak w jednym z projektów robiłam tak jak Pan wspomina, czyli rura wyprowadzona została z tylnej ściany kozy, jednak tam kominek miał być użytkowany kilka razy w roku, więc bardziej klientom zależało na efekcie wizualnym niż mocy grzania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *