Bardzo wielu osób zastanawiających się nad zatrudnieniem projektanta wnętrz zastanawia się nad tym w jakie są poszczególne etapy pracy i co wchodzi w skład usługi.
W tym wpisie przedstawię Wam jak wyglądają poszczególne etapy współpracy w mojej pracowni.
ETAP 1 – Spotkanie z klientem
Na spotkaniu tym nie tylko się poznajemy, ale także rozmawiamy o Waszych oczekiwaniach, przyzwyczajeniach, gustach i masie innych tematów. Daję Wam także specjalnie przygotowaną ankietę z pytaniami np. o ilość osób w domu i w jakim są wieku, jak często gotujecie, czy robicie duże zakupy i potrzebujecie dużo miejsca na ich przechowywanie, łazienka z pralką czy pralnia jako osobne pomieszczenie …
Te i wiele innych pytań pozwoli mi zaprojektować wnętrze, zaprojektowane specjalnie pod Was.
Poza tym odpowiadam na wszystkie nurtujące Was pytania.
ETAP 2 – INWENTARYZACJA
Jest to etap w którym przyjeżdżam na miejsce budowy lub remontu i wymierzam cały Wasz dom, mieszkanie czy np. pojedyncze wnętrze jeśli projekt dotyczy pojedynczego pomieszczenia.
Dokonuję pomiaru wszystkich ścian, wnęk okiennych, otworów drzwiowych, położenia gniazdek elektrycznych, przyłączy wody itp.
ETAP 3 – WYKONANIE UKŁADÓW FUNKCJONALNYCH
Przed przystąpieniem do tego etapu prac zadaję Wam oczywiście pytanie – Czy możemy wyburzać, zmieniać ściany i zamieniać pomieszczenia czy projekt ma się opierać na fakcie zastanym bez żadnych zmian.
Projekt funkcjonalny to często właśnie ten etap w którym będziesz mógł odkryć na nowo potencjał swojego M2.
W przypadku gotowego układu od dewelopera rzadko jest on doskonały, bardzo często zawiera liczne błędy jak np. kolizje drzwi, bardzo niefunkcjonalne pomieszczenia. To bardzo ważny etap we współpracy z architektem, ponieważ tylko w tym momencie możesz stworzyć przestrzeń szytą na swoją miarę. Najczęściej w miarę możliwości wykonuję 2/3 takie układy funkcjonalne, po to abyście zobaczyli różne dostępne warianty swojego m2.
ETAP 4 – WYKONANIE PROJEKTU KONCEPCYJNEGO ORAZ WIZUALIZACJI
Projekt koncepcyjny przedstawiam za pomocą fotorealistycznych wizualizacji, które pozwalają na zobaczenie zaprojektowanego wnętrza jeszcze przed rozpoczęciem realizacji. Wizualizacje pozwalają zobaczyć i poczuć klimat mieszkania, naniesione zostają już rozwiązania kolorystyczne i materiałowe. Wiadomo, że etap urządzania wnętrza jest bardzo kosztowny, dlatego warto skorzystać z usług projektanta jeszcze przed zakupem rzeczy.
ETAP 5 – WYKONANIE PROJEKTU WYKONAWCZEGO
To etap przygotowania szczegółowej dokumentacji technicznej dla fachowców min. wyburzenia i postawienia nowych ścianek działowych, elektryki, hydrauliki, mebli itp. Dla każdego pomieszczenia przygotowywana jest tabelka ze specyfikacją użytych w nim materiałów, wyliczam ilość potrzebnych płytek wraz z uwzględnieniem potrzebnego zapasu.
ETAP 6 – NADZÓR AUTORSKI
Nadzór autorski jest dodatkową opcją, która polega na koordynacji i kontroli prac na budowie poprzez kontakt z wykonawcami: budowlańcami, stolarzami, dostawcami. Istnieje możliwość aby wykonując taki nadzór zamówić potrzebne materiały takie jak np. płytki, sofa, sprzęt AGD/RTV itp. – jest to bardzo dobre rozwiązanie ponieważ zwalnia to Inwestora nie tylko z większej odpowiedzialności związanej z realizacją projektu a przede wszystkim jest to dla niego duża oszczędność czasu.
JAK PRACUJE PROJEKTANT WNĘTRZ ?
Wiesz już jakie są etapy pracy projektanta wnętrz, jednak zastanawiasz się czy warto go w ogóle zatrudnić ? Zapraszam do artykułu poświęconego temu tematowi: Dlaczego warto zatrudnić projektanta wnętrz ?
Mnie fascynują wnętrza i sposób w jaki ludzie organizują swoją przestrzeń życia.
Masz bardzo ciekawą pracę i poniekąd troszkę Ci jej zazdroszczę ;).