BLOG WNĘTRZARSKI

Jak pracuje projektant wnętrz ?

Bardzo wielu osób zastanawiających się nad zatrudnieniem projektanta wnętrz zastanawia się nad tym w jakie są poszczególne etapy pracy i co wchodzi w skład usługi.

W tym wpisie przedstawię Wam jak wyglądają poszczególne etapy współpracy w mojej pracowni.

ETAP 1 – Spotkanie z klientem

projektowanie wnętrz wejherowo

Na spotkaniu tym nie tylko się poznajemy, ale także rozmawiamy o Waszych oczekiwaniach, przyzwyczajeniach, gustach i masie innych tematów. Daję Wam także specjalnie przygotowaną ankietę z pytaniami np. o ilość osób w domu i w jakim są wieku, jak często gotujecie, czy robicie duże zakupy i potrzebujecie dużo miejsca na ich przechowywanie, łazienka z pralką czy pralnia jako osobne pomieszczenie …
Te i wiele innych pytań pozwoli mi zaprojektować wnętrze, zaprojektowane specjalnie pod Was.
Poza tym odpowiadam na wszystkie nurtujące Was pytania.

ETAP 2 – INWENTARYZACJA

jak pracuje projektant wnętrz

Jest to etap w którym przyjeżdżam na miejsce budowy lub remontu i wymierzam cały Wasz dom, mieszkanie czy np. pojedyncze wnętrze jeśli projekt dotyczy pojedynczego pomieszczenia.
Dokonuję pomiaru wszystkich ścian, wnęk okiennych, otworów drzwiowych, położenia gniazdek elektrycznych, przyłączy wody itp.

ETAP 3 – WYKONANIE UKŁADÓW FUNKCJONALNYCH

jak pracuje architekt wnętrrz

Przed przystąpieniem do tego etapu prac zadaję Wam oczywiście pytanie – Czy możemy wyburzać, zmieniać ściany i zamieniać pomieszczenia czy projekt ma się opierać na fakcie zastanym bez żadnych zmian.
Projekt funkcjonalny to często właśnie ten etap w którym będziesz mógł odkryć na nowo potencjał swojego M2.

W przypadku gotowego układu od dewelopera rzadko jest on doskonały, bardzo często zawiera liczne błędy jak np. kolizje drzwi, bardzo niefunkcjonalne pomieszczenia. To bardzo ważny etap we współpracy z architektem, ponieważ tylko w tym momencie możesz stworzyć przestrzeń szytą na swoją miarę. Najczęściej w miarę możliwości wykonuję 2/3 takie układy funkcjonalne, po to abyście zobaczyli różne dostępne warianty swojego m2.

Układ zapronowany przez dewelopera.
architekt wnętrz Warszawa
Układ zaproponowany przeze mnie. Postanowiłam usunąć ścianę oddzielającą aneks kuchenny od przedpokoju. Pozwoliło to stworzyć otwartą przestrzeń bez podziałów.

ETAP 4 – WYKONANIE PROJEKTU KONCEPCYJNEGO ORAZ WIZUALIZACJI

mieszkanie w szarości i drewnie

Projekt koncepcyjny przedstawiam za pomocą fotorealistycznych wizualizacji, które pozwalają na zobaczenie zaprojektowanego wnętrza jeszcze przed rozpoczęciem realizacji. Wizualizacje pozwalają zobaczyć i poczuć klimat mieszkania, naniesione zostają już rozwiązania kolorystyczne i materiałowe. Wiadomo, że etap urządzania wnętrza jest bardzo kosztowny, dlatego warto skorzystać z usług projektanta jeszcze przed zakupem rzeczy.

ETAP 5 – WYKONANIE PROJEKTU WYKONAWCZEGO

Projektant wnętrz Wejherowo

To etap przygotowania szczegółowej dokumentacji technicznej dla fachowców min. wyburzenia i postawienia nowych ścianek działowych, elektryki, hydrauliki, mebli itp. Dla każdego pomieszczenia przygotowywana jest tabelka ze specyfikacją użytych w nim materiałów, wyliczam ilość potrzebnych płytek wraz z uwzględnieniem potrzebnego zapasu.

ETAP 6 – NADZÓR AUTORSKI

nadzór autorski wejherowo

Nadzór autorski jest dodatkową opcją, która polega na koordynacji i kontroli prac na budowie poprzez kontakt z wykonawcami: budowlańcami, stolarzami, dostawcami. Istnieje możliwość aby wykonując taki nadzór zamówić potrzebne materiały takie jak np. płytki, sofa, sprzęt AGD/RTV itp. – jest to bardzo dobre rozwiązanie ponieważ zwalnia to Inwestora nie tylko z większej odpowiedzialności związanej z realizacją projektu a przede wszystkim jest to dla niego duża oszczędność czasu. 

JAK PRACUJE PROJEKTANT WNĘTRZ ?

Wiesz już jakie są etapy pracy projektanta wnętrz, jednak zastanawiasz się czy warto go w ogóle  zatrudnić ? Zapraszam do artykułu poświęconego temu tematowi:  Dlaczego warto zatrudnić projektanta wnętrz ?

One thought on “Jak pracuje projektant wnętrz ?

  • blogierka

    Mnie fascynują wnętrza i sposób w jaki ludzie organizują swoją przestrzeń życia.
    Masz bardzo ciekawą pracę i poniekąd troszkę Ci jej zazdroszczę ;).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *