Panele winylowe to zdecydowanie mój ulubiony materiał wykończeniowy jeśli chodzi o podłogi. Jestem zwolenniczką jednolitych podłóg w całym domu czy mieszkaniu. Osobiście nie przepadam za płytkami na podłodze, z tego względu, że jeśli nie mamy ogrzewania podłogowego są zimne i nieprzyjemne.
Szukając różnych rozwiązań technologicznych, trafiłam na panele winylowe, które pokochałam od razu. Panele winylowe obecnie najczęściej stosowane są one w biurach, sklepach czy innych miejscach publicznych, ale dzięki temu, że sprawdzają się w takich miejscach jako materiały bardzo odporne na użytkowanie coraz więcej osób wybiera je także do swoich domów i mieszkań


PANELE WINYLOWE W ŁAZIENCE
Największą zaletą tego materiału jest to, że są wodoodporne, oraz to, że w dotyku dają uczucie ciepła podobne do tego przy naturalnych deskach podłogowych
Jako, że produkt ten jest wodoodporny możemy zastosować go w całym mieszkaniu. Nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować je nawet w kuchni czy łazience. Nie musimy obawiać się przede wszystkim o to, że produkt spuchnie przy kontakcie z wodą.

Często klientom marzy się drewniana podłoga w łazience, ale jak wiadomo ze względu na wilgotność nie wiele gatunków drzewa nadaje się do takiego zastosowania, a jeśli już mają odpowiednie właściwości kosztują naprawdę nie mało. Dobre gatunkowo panele winylowe wyglądem bardzo przypominają naturalne drewno, są więc świetną alternatywą dla osób, które marzą o innej podłodze niż płytki. W ten sposób możemy mieć nie tylko praktyczną, ale przede wszystkim przyjemną podłogę w łazience. Jedna z moich klientek zauważyła jeszcze dodatkowy plus zastosowania paneli winylowych w łazience: nie są takie śliskie i twarde jak płytki. Jest to ważne zwłaszcza przy małych dzieciach, ponieważ są bezpieczniejsze niż podłoga z płytek.


Łazienka to miejsce, w którym podłoga musi wytrzymać nie tylko częsty kontakt z wodą, ale także częste i regularne czyszczenie. A w codziennym użytkowaniu niezwykle istotna jest także łatwość utrzymania czystości.
CO ZAMIAST PŁYTEK W ŁAZIENCE ?

W powyższej realizacji w której zastosowaliśmy panele winylowe w łazience użyliśmy paneli Quick Step – Dąb Canyon jasnobrązowy ze śladami cięcia piłą.
Najczęściej w swoich realizacjach używam produktów marki Quick-Step lub Pergo.
Więcej na temat plusów i minusów paneli winylowych możecie poczytać klikając w poniższy link: Plusy i minusy paneli winylowych.
To dobra opcja również dla fanów jednolitych, minimalistycznych wnętrz skandynawskich, popieram ten trend 🙂
Tak fajnie, że ktoś w końcu wymyślił produkt którym bez obawy można zastąpić płytki w łazience 🙂 swój dom urządzam także w stylu skandynawskim i na 100% zdecyduję się na jednolitą podłogę w całym domu 🙂
Jak zostalo wykonane połączenie sciana-podloga jeśli w na podłodze mamy panele winylowe a na ścianie płytki?
Są różne możliwości wykończenia. Tutaj z tego co pamiętam, panele wsunięte zostały pod płytki a na łączeniu zastosowany został chyba sikaflex.
Skoro te panele są wodoodporne czyli teoretycznie nawawały by się na ścianę przy wannie ?
Tak nadadzą się także na ścianę przy wannie. Robiłam nawet taką realizację, jednak nie mam jeszcze zdjęć żeby pokazać.
Najważniejsze to wykonanie pod panele winylowe hydroizolacji i wybrać wersję paneli klejonych – wystarczą panele 2,5 mm.
Wtedy będę w 100% spełniać taką funkcję jak płytki.
Czy nie ma ryzyka, że na łączeniach paneli dostanie się pod nie woda i wówczas zacznie rozwijać się pod nimi pleśń? Jaką hydroizolację należałoby zastosować pod takie panele – chodzi mi o Pani odpowiedź na poprzedni wpis?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 🙂
Dzień dobry. U siebie zastosowałam hydroizolację firmy Knauf i jesteśmy z niej naprawdę bardzo zadowoleni. Z tego co patrzę to Pani wcześniejsze pytanie dotyczyło paneli na ścianie przy wannie. Tam rekomendowane są panele klejone a nie na klik, więc nie powinna się tam dostać woda, ponieważ szczelnie przylegają do ściany tak jak płytki. Z resztą używając wanny nie leje się codziennie wody wielkim strumieniem bezpośrednio na ścianę 🙂
Producenci gwarantują, że produkt nadaje się do łazienek, więc przy dobrym wykonaniu nic nie powinno się dziać z panelami czy pleśnią. Zawsze warto w tej kwestii podpytać producentów, podpowiedzą jaki klej użyć itp.
pozdrawiam
Czy takie panele mogę położyć na kaflach w łazience? Chce zrobić delikatny remont kazienki( malowanie kafli na ścianach i nowa podłoga) ale bez likwidowania kafli.
Tak bez problemu. Trzeba tylko uzupełnić fugi, aby tworzyły z kaflą jednolitą powierzchnię. Panele winylowe są cienkie dlatego powierzchnia pod nie musi być równa.
Najlepiej do łazienki użyć panele winylowe o grubości 2,5 mm ale w wersji klejonej do podłoża a nie na click.
Czy te panele można kłaść na całej powierzchni mieszkania jednolicie? Np kuchnia a później segment na zamówienie? Sypialnia a później szafa na zamówienie itp itd 😀 najpierw podłoga później zabudowa.
O tego typu techniczne rzeczy trzeba pytać producenta / sprzedawcę. Każda firma ma inne rekomendacje odnośnie montażu paneli winylowych i stawianiem na to mebli itp.
Czy panele winylowe mogę położyć w całej oazie łazience? Ściany i podłogi? Czy można położyć panele na stare płytki?
Można położyć panele winylowe na stare płytki, ale trzeba wyrównać powierzchnię, czyli wygładzić fugi tak aby tworzyły z płytą płaską powierzchnię.
Najlepiej zastosować wylewkę samopoziomującą, ewentualnie niektórzy szpachlują fugi. Jeśli chodzi o montaż to tak niektóre można położyć na ścianie, ale musi to być wersja klejona,
i też według mnie nie ma co w tej kwestii oszczędzać tylko trzeba kupić panele dobrej firmy.
Chciałabym mieć w łazience panele winylowe, te które wybrałam są na klik, powinna być zastosowana dylatacja, jak to połączyć ze ścianą aby tworzyło całość?
Najlepiej skonsultować temat z producentem – ponieważ mają przeróżne wytyczne w tej kwestii.
Na jednej z budów spotkałam się z tym, że płytki kończyły się parę mm nad podłogą a panele winylowe wchodzi jakby pod spód płytek.
Łączenie zostało wykończone bezbarwnym elastycznym silikonem przeznaczonym do winylu.
Jednak nie wiem czy takie rozwiązanie nada się przy wszystkich winylach na click.