Przystępując do budowy domu szkieletowego spędziłam mnóstwo czasu szukając informacji na co warto zwrócić uwagę przy tej technologii. W ten sposób po raz pierwszy zetknęłam się z nazwą : rekuperacja. Początkowo nie byliśmy z mężem przekonani do tego rozwiązania. Myśleliśmy, że to kolejny wytwór marketingowy. Jednak pomysł ten nie dawał mi spokoju. Czytałam, analizowałam, oglądałam filmiki, wysłałam kilka zapytań do lokalnych firm i tak też podjęliśmy z mężem decyzję o inwestycji w ten system wentylacji. Rekuperacja w domu szkieletowym opinie – zapraszam Was na wpis.
W większości mieszkań i domów powietrze wymieniane jest za pomocą tak zwanej wentylacji grawitacyjnej, której działanie jak sama nazwa wskazuje opiera się na zasadzie grawitacji. Znaczy to, że powietrze jest zasysane z pomieszczenia przez ciąg wytwarzany w kominie.
Rozwiązanie to chociaż jest bardzo popularne ma kilka znaczących minusów:
Minusy:
1. Wychładzanie się pomieszczeń
2. Nie możemy kontrolować ani regulować ilości wymienianego powietrza
3. Czasem okazuje się nie wystarczająca i trzeba wspomóc ją montując np. nawiewniki w oknach
4. Problem z wilgocią – parujące okna i lustra w łazience, ze względu na zbyt wolną wymianę powietrza
Plusy :
1. CENA – jej wykonanie jest tanie
2. Do działania nie potrzebuje zasilania
3. Jest praktycznie bezgłośna (czasem można usłyszeć jak wiatr hula w kominie)
REKUPERACJA OPINIE
Co to właściwie jest rekuperacja ?
Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej, który nie tylko wymienia powietrze, ale przede wszystkim pozwala odzyskiwać część ciepła z ogrzanego powietrza.
System ten opiera się na ruchu powietrza, który jest wytwarzany przez maszynę zwaną rekuperatorem. Urządzenie to umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza zarówno nawiewanego jak i tego usuwanego z pomieszczeń. Ważne jest to, że zapewnia nie tylko ciągły dostęp do świeżego powietrza, ale przede wszystkim podczas tej wymiany odzyskuje ciepło ze zgromadzonego i nagrzanego już powietrza.
Nie będę w tym wpisie wdawać się w szczegóły co dokładnie składa się na system rekuperacji, ponieważ takich informacji znajdziecie w Internecie mnóstwo
REKUPERACJA pluSY I MINUSY:
Przedstawię Wam natomiast wady i zalety tego rozwiązania:
PLUSY:
1. Ciągły dostęp do świeżego powietrza w domu – rekuperator posiada zamontowane filtry, które oczyszczają pobierane powietrze. Jest to świetna opcja dla alergików – sprawdzone na mężu 🙂
2. Nie ma potrzeby otwierania okien a i tak mamy świeże powietrze ! – to dla mnie jest genialna opcja, ponieważ nie otwierając okien nie mam problemów z takimi dźwiękami jak np. ciągle szczekające psy, czy osobami jeżdżącymi na quadach czy motorach. Ogromnym plusem jest też to, że w okresie grzewczym do naszego domu nie dostają się też takie zapachy jak smog.
3. Odzysk ciepła – podczas wymiany powietrza następuje odzysk ogrzanego już wcześniej powietrza. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić na ogrzewaniu.
4. Bardzo szybkie usuwanie wilgoci – nie parują nam się ani okna, ani lustra w łazience
5. Bardzo szybkie usuwanie zapachów – bardzo przydatne w wc, ale nie tylko 🙂 świetna sprawa w kuchni podczas np. smażenia ryby. Szybko wyciąga także dym papierosowy.
6. Możliwość pełnej kontroli wymienianego powietrza – możemy zwiększać i zmniejszać wartość wymienianego powietrza w zależności od potrzeb – np. tryb nocny, tryb wyjazdowy, czy tryb intensywny itp.
MINUSY:
1. Przede wszystkim cena – niestety nie jest to tani system, ale naprawdę wart inwestycji.
2. Nie jest to system całkowicie bezgłośny – im większą wartość ustawimy na danym trybie tym głośniej działa cały system. Jednak na zwykłym trybie dziennym jest on niesłyszalny. Głośność rekuperatora możemy porównać do głośności lodówki
3. Potrzebne jest zasilanie – ale sam rekuperator jest urządzeniem energooszczędnym. Myślę, że koszty można porównać do tych które pobiera lodówka.
4. Wymogiem poprawnego działania rekuperacji są drzwi z podcięciem,
aby powietrze mogło swobodnie krążyć, przez co trochę więcej dźwięków dostaje się do pokoi / sypialni niż przy całkowicie pełnych drzwiach. W naszym projekcie był wymóg aby drzwi do pokoi miały 1,5 cm podcięcia, jednak bardziej podobały mi się te drzwi z podcięciem typu łazienkowego niż po linii prostej, ponieważ w wersji prostej wyglądały jakby unosiły się w powietrzu 🙂
5. Kominek – jeśli chcemy mieć go w domu musi on koniecznie posiadać doprowadzenie powietrza z zewnątrz, oraz być przeznaczony do pomieszczeń z rekuperacją ! nie możemy wstawić sobie każdego pierwszego lepszego model
Jakiś czas temu w naszej gminie prowadzone były pomiary czystości powietrza.
Nasza wioska znalazła się na pierwszym miejscu jeśli chodzi o najczystsze powietrze. Ponadto mieszkamy w miejscu gdzie nie mamy bardzo bliskich sąsiadów, więc ich kominy nie są dla nas uciążliwe. Na zdjęciu możecie zobaczyć filtr z rekuperatora po ok 2 miesiącach ciągłej pracy.
REKUPERACJA W DOMU SZKIELETOWYM OPINIE
Jak wspominałam na początku wpisu wybudowaliśmy dom szkieletowy. Montaż rekuperacji uważam za chyba najlepszą inwestycję. Domy szkieletowe są domami bardzo szczelnymi, dlatego bardzo ważna jest w nim właśnie wymiana powietrza. Przez kilka miesięcy mieszkaliśmy jeszcze bez rekuperatora. Instalację poprowadziliśmy szybciej, ale samo urządzenie kupiliśmy po kilku miesiącach. Nie mając rekuperacji mieliśmy cały czas otwarte okna a mimo to w domu czuć było tak zwane ciężkie powietrze i lekki zaduch. W łazience okno uchylone było dzień i noc, a i tak ciągle parowało nam lustro. Mogę napisać jedno: komfort mieszkania po uruchomieniu wzrósł bardzo. Wydaje mi się, że montaż rekuperacji w domach szkieletowych powinien być obowiązkowy. Domy te mają to do siebie, że szybko się nagrzewają, ale także szybciej się wychładzają. Dzięki montażowi rekuperacji z odzyskiem ciepła jesteśmy w stanie odzyskać jego sporą część. Szacuje się, że nawet 30/40% procent. Ponadto domy szkieletowe są bardzo szczelne, montaż rekuperacji zapobiegnie powstawaniu grzyba.
Tryby rekuperatora ustawiliśmy sobie indywidualnie pod metraż naszego domu, oraz pod styl naszego życia. W ciągu dnia ustawiamy tryb dzienny, ale jeśli gotuję coś bardziej śmierdzącego np. ryby lub gotuję naraz dużą ilość rzeczy ustawiam sobie mocniejszy tryb, dzięki temu para oraz zapachy są zaraz wymienianie. Od zawsze miałam problemy ze spaniem, jeśli nie ma ciszy idealnej to mam problem z zaśnięciem. Mając rekuperację nie muszę otwierać okna, aby przewietrzyć sypialnię, ponieważ cały czas mam świeże powietrze. Unikam w ten sposób rozpraszających mnie hałasów z zewnątrz, mieszkając na wsi moi utrapieniem były zawsze szczekające psy, które wieczorami urządzały sobie koncerty, teraz zapomniałam o ich istnieniu 🙂
Zdaję sobie sprawę, że montaż takiego systemu jest to spora inwestycja, ale uważam, że jest ona warta każdych pieniędzy.
Jeżeli jesteście z Wejherowa lub okolic i zdecydowaliście się na montaż rekuperacji mogę polecić Wam firmę : P. Rafała Bisewskiego . Jest to jedyna firma co do której podczas budowy naszego domu nie mamy naprawdę żadnych zastrzeżeń. Otrzymaliśmy szczegółową wycenę, ponadto do wyboru mieliśmy kilka różnych rekuperatorów w różnych wariantach cenowych. Przed montażem otrzymaliśmy także szczegółowo przygotowany projekt z naniesionymi wszystkimi punktami : nawiewami, wywiewami itp. A najważniejsze, że wszystko wykonane zostało w ustalonych terminach.
Bardzo dobry wpis, wiele cennych informacji, pozdrawiam 🙂
Dziękuję bardzo 🙂 cieszę się, że wpis się przydał 🙂
Kapitalny wpis, dużo cennych informacji, pozdrawiam 🙂
Super, bardzo miło mi to słyszeć 🙂
Bardzo przydatny wpis dla osób, które są zainteresowane rekuperacją!
Dziękuje 🙂 Rekuperacja to bardzo dobra inwestycja 🙂
Bardzo dużo rzetelnych i fajnych informacji, pozdrawiam serdecznie! 🙂
Miło czytać takie komentarze 🙂 Dziękuję 🙂
Świetny wpis, bardzo dobrze mi się go czytało, podoba mi się również Pani blog 🙂
Bardzo się cieszę 🙂 dziękuję za miły komentarz 🙂 Pozdrawiam Iza
Świetny wpis.Jestem na etapie budowy i również zamierzam zamontować rekuperator.Można wiedzieć w którym miejscu Sosenki zamontowali Państwo rekuperator?
Ukryłam go w szafie w przedpokoju (w tej głębszej części przedpokoju). Po konsultacji z firmą stwierdziliśmy, że z tego miejsca będzie najłatwiej rozprowadzić kanały po całym domu, niż z pomieszczenia gospodarczego.
Posiadam dom o konstrukcji szkieletowej, parterowy, o powierzchni użytkowej 102m2. Planujemy docieplenie dachu i adaptację poddasza na użytkowe.
Jaka powinna być zalecana wydajność systemu rekuperacji?
Nie jestem specjalistką od rekuperacji, tylko posiadaczką tego systemu 🙂 W tym temacie powinien Pan się zgłosić do osób zajmujących się tym tematem.
Dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Nie ma lepszej technologii niż ta.
Dziękuje za wpis! Przyznam, że już niejeden raz słyszałam o rekuperatorach, a nawet czytałam jak działają, ale jakoś mało kto mówi na ile realnie się to przydaje w domu. Cieszę się, że opublikowałaś taki wpis 😉 Choć ciekawa jestem, czy możesz coś więcej powiedzieć o konkretnych typach rekuperacji? Z tego co widziałam jest kilka rodzajów, także trzeba się dobrze zastanowić przed wybraniem czegoś odpowiedniego dla siebie. Przyznam, że przekonałaś mnie do skorzystania z takiego rozwiązania w moim przyszłym domku 😉