BLOG WNĘTRZARSKI

Wyciszający podkład pod panele laminowane

Etap wykańczania naszego domu prawie za nami. Jednym z aspektów do którego przywiązałam szczególnie dużą wagę było pytanie jaki wyciszający podkład pod panele laminowane wybrać. Jeśli śledzicie mojego bloga to pewnie wiecie, że zdecydowaliśmy się na budowę domu szkieletowego. Jedynym minusem, którego byłam świadoma był strop drewniany.  Zależało mi na tym aby bez dużych kosztów, wyciszyć go maksymalnie jak się da. Wiem, że można uzyskać dużo lepszy efekt stosując na stropie jastrych czy też wylewki. Odrzuciliśmy z mężem te rozwiązania  ze względu na dodatkowe koszty.  

Początkowo w całym domu planowałam użycie  paneli winylowych, które już same w sobie są cichsze niż panele laminowane. Jednak ich cenę + cenę dobrego podkładu są niestety dość wysokie. W związku z tym postanowiłam w pokojach na poddaszu zastosować tradycyjne panele laminowane a różnice w cenie zainwestować w bardzo dobry wyciszający podkład pod panele.  Wiadomo, że ma on bardzo duże znaczenie i znacznie może poprawić komfort użytkowania.. 

Po bardzo wielu analizach zdecydowałam się na zastosowanie pokładu, który nazywa się :
Wibroizolacja akustyczna HDS 3mm premium, podkład pod panele, wylewki TYP200
Podkład ten ułożyliśmy w 2 warstwach na tak zwaną przekładkę aby jeszcze bardziej podnieść poziom wyciszenia.

wyciszający podkład pod panele
wyciszający podkład pod panele

Informacje o podkładzie ze strony producenta: 

HDS 3 premium – to mata izolująca pod panele podłogowe, deski podłogowe, wykładziny dywanowe, legary i wszystkie elementy gdzie potrzebna jest izolacja od dźwięków uderzeniowych i powietrznych. Zapewnia niedościgniony komfort chodzenia i rewelacyjne parametry akustyczne.

 

Wyciszający podkład pod panele laminowane –
Wibroizolacja akustyczna HDS 3mm TYP200 – opini

Dlaczego mój wybór padł na wibroizolację akustyczną 3mm Premium Typ 200

– poprawia izolacyjność akustyczną stropu od dźwięków uderzeniowych (∆Lw=39dB) oraz dźwięków powietrznych (Rw>18dB), gdzie podkłady, które proponowano mi w sklepach z podłogami kosztowały dużo więcej a wyciszały maksymalnie 16dB
– wysoka odporność na ściskanie
– ma też bardzo dobre właściwości izolacji cieplnej
– bardzo wysoka gęstość do 200kg/m3
– praktycznie zero strat materiału – podkład przychodzi do nas w rolce
– można zamówić dokładnie taką ilość jaką potrzebujemy, bez kupowania przymusowego zapasu 
– kupując panele winylowe musiałam kupować podkład pakowany tylko po 15m2 przez co musiałam kupić nadmiar, który do niczego już mi się nie przyda, 
– w przypadku tego podkładu mogłam zamówić dokładnie tyle ile potrzebowałam, dla bezpieczeństwa wzięłam tylko 1 metr podkładu więcej 

wyciszający podkład pod panele
jaki podkład pod panele

Wiadomo, że mając strop drewniany nie da się całkowicie go wyciszyć, jest to do tej pory chyba jedyny minus jaki zauważyłam w domu szkieletowym. Jednak decydując się na budowę domu w takiej technologi wiedzieliśmy na co się piszemy. Pisząc ten post mieszkamy w nowym domu już miesiąc czasu. Jestem zadowolona z zakupionego podkładu, udało się uniknąć efektu pukania który występuje często przy panelach laminowanych. Bardzo łatwo się go układało, przycinałam go używając nożyczek lub nożyka, którego używaliśmy do regipsów. Jak widać po zdjęciu nawet kobieta poradzi sobie z jego ułożeniem 🙂

podkład pod panele laminowane
podkład pod panele laminowane

31 thoughts on “Wyciszający podkład pod panele laminowane

  • Łukasz

    Czy myśli Pani ze wystarczy jedna warstwa 3 mm czy kupic moze 5 mm ceny 3mm 15 zl za metr a 5mm 20 zl. Pozdrawiam lukasz ktory właśnie stawia dom szkieletowy.

    • IM Wnętrza

      Najlepiej zadzwonić lub napisać do tej firmy i podpowiedzą Panu wszystko dokładnie.

      Mi w odpowiedzi na zadane pytanie o najlepszy podkład pod panele laminowane zaproponowali:
      Podkład 5mm w wersji premium TYP200 lub 2 warstwy podkładu 3mm premium TYP200, układanego na zakładkę.
      Cenowo wtedy nie było dużej różnicy, więc dla większej skuteczności dopłaciłam do drugiej opcji – 2 warstwy 3mm TYP 200.
      Jestem bardzo zadowolona z tego rozwiązania.

  • Adam

    Bardzo ciekawy artykuł. Sam montowałem na poddaszu podkład w wersji HDS 3mm premium TYP200 i działa fantastycznie. W stosunku do poprzedniego z płyt XPS, który rozpadał się w rękach to olbrzymia różnica. Bałem się, że tak mała grubość nie wystarczy ale jestem pełen podziwu jak mocno poprawił komfort chodzenia. Kroki na dole są dużo mniej słyszalne. Przy podwójnej warstwie musi robić robotę.

    • IM Wnętrza

      Dziękuję 🙂 To super, że też jest Pan zadowolony 🙂
      Dla mnie najważniejsze, że udało się uniknąć efektu „pukania” który powstaje podczas chodzenia po panelach laminowanych a na tym najbardziej mi zależało 🙂

    • Pawel

      Witam czy jak chodzi pań po kanekach też pracują że uginaja się i wracają do siebie po zejściu bo u mnie tak cała podłoga chodzi, panel laminowany 8mm

  • Ania

    Dzień dobry 🙂 Sama mam przed sobą wybór podkładu – jednak moim celem jest odcięcie się możliwie jak najlepiej od głośnych sąsiadów z dołu. Jak Pani ocenia ten podkład pod kątem tłumienia dźwięków płynących z pietra niżej? Da się to ocenić? 🙂 Będę bardzo wdzięczna za Pani opinię, bo nie chcę szaleć i wydać 2 tysięcy na podkład (59zł za metr o zgrozo, bo taki mi zaproponowano ). Ja niestety musze ograniczyć się do 3mm ponieważ producent paneli zastrzega brak gwarancji przy podkładach grubszych niż 3mm. Pozdrawiam!

    • IM Wnętrza

      Dzień dobry. Oj pod tym kątem to wątpię, że ktokolwiek robił jakieś badania 🙂 wycieszenie dźwięków od sąsiadów jest bardzo ciężkie. Obawiam się, że sam podkład nawet najlepszy za dużo tu nie pomoże.
      Raz wyciszaliśmy mieszkanie w kamienicy od sąsiadów z dołu, ale tam robiliśmy totalny remont, fachowcy położyli dodatkową warstwę podłogi na legarach, między to ułożyli bardzo dobrą wełnę a na to położyli
      osb i suchy jastrych. Było to bardzo kosztowne, ale skuteczne.

  • Ania

    Dziękuję ślicznie za odpowiedź – tego się właśnie obawiałam. Sądzę, że musiałabym zrobić coś podobnego co Pani opisała. Mamy wyciszone ściany i piony grzewcze w ten sposób (gruba wełna mineralna, płyta), ale podłogą też się niosą hałasy (chodzi głównie o głośną muzykę w godzinach porannych). Niemniej miałam ogromną wątpliwość czy jakikolwiek podkład coś da i czy jest sens wydawać kilka tysięcy na efekt który nas nie zadowoli i czy nie lepiej dać po prostu lepszy niż zwykły podkład pod panele (np. wspomniany przez Panią i żyć dalej ;))
    Pozdrawiam

  • Gdybym tylko wiedziała o nim jakieś 3,5 roku temu 😛 W mieszkaniu mamy najzwyklejszy podkład pod panelami i niestety po 3 latach użytkowania już wiem, że wolałabym zainwestować w niego więcej, ponieważ teraz nasza podłoga zaczęła okropnie piszczeć 🙁

    • IM Wnętrza

      Witam. Pod panele winylowe używa się całkowicie innego podkładu, ten się niestety nie nada. Jednak pierwszy raz słyszę o podkładzie pod panele winylowe klejone.
      Zawsze montażyści używają do nich specjalnego kleju i kładą go bezpośrednio na posadzkę, bez podkładu. Pozdrawiam

  • Adam

    Pani Izo
    W sieci nie udało mi się znaleźć więcej opinii o tym produkcie. Produkt wydaje się być mało rozreklamowany. Wydaje się, że Pani wpis jest jedyną dostępną opinią użytkownika. Mam nadzieję, że nie sponsorowaną :). Minął już ponad rok od opublikowania przez Panią wpisu o Wibroizolacja akustyczna HDS Typ 200. Jakie są Pani obserwacje po ponad roku użytkowania? Czy nadal zadowolona jest Pani z wyciszenia? Czy zauważyła Pani jakieś problemy z panelami laminowanymi, które są spowodowane przez ten podkład?

    • IM Wnętrza

      Witam. Post nie jest sponsorowany 🙂 sama znalazłam ten podkład, początkowo obawiałam się zakupu właśnie z powodu braku opini, ale zaryzykowałam, kupiłam i jestem zadowolona 🙂
      Nie widzę żadnych problemów z tym podkładem, panele w żadnym miejscu się nie rozeszły. Osobiście jestem zadowolona z wyciszenia, z tym że mam ten podkład położony podwójnie.

  • Klara

    hej, czyli nie potrzeba już żadnych innych pianek pod panele? Ta wyciszająca też wyrównuje? Zwykle kładzie się jakiś podkład pod panele.

    • IM Wnętrza

      Cześć. Ja nic więcej nie dawałam niż 2 warstwy tej maty. Idealnie nam się wszystko dopasowało, podłoga wyszła równa.

  • Wojtek

    Witam, napisz proszę jakie panele są pokazane na zdjęciu i ew jaka taśma do sklejenia tych mat? Zastanawia mnie co jest ukryte pod nazwą TYP200 bo jest troszkę tańsza wersja bez dopisku TYP200.

    • IM Wnętrza

      Z tego co pamiętam wzięłam typ 200, ponieważ miał większą gęstość, a w specyfikacji była dość spora różnica jeśli chodzi o tłumienie dźwięków uderzeniowych.
      Panele są z firmy Egger, dekoru nie pamiętam. Do klejenia podkładu nie używałam żadnej konkretnej taśmy, tylko takie co mieliśmy na budowie.

  • Dagmara

    Mam pytanie czy ten podkład wyciszy podłogę w bloku(wieżowiec)bo mam sąsiadów obok których słyszę jak tupią, skaczą jakby przebywali tuż obok mnie

    • IM Wnętrza

      Proszę skontaktować się z producentem, odpowiadają na wszystkie techniczne pytania.
      Jednak musi Pani wziąć pod uwagę, że wymiana podkładu u Pani nic nie da. Żeby cokolwiek zadziałało musi to być zrobione u sąsiadów.

    • IM Wnętrza

      Tak jak odpowiedziałam w komentarzu powyżej: Proszę skontaktować się z producentem, odpowiadają na wszystkie techniczne pytania.
      Jednak musi Pani wziąć pod uwagę, że wymiana podkładu u Pani nic nie da. Żeby cokolwiek zadziałało musi to być zrobione u sąsiadów.

  • Staram się odciąć od sąsiadów z pietra wyżej i jak narazie zrobiłem sufit podwieszany ale nie wiele to dało. Jako krok drugi planuję wymianę podkładu u sąsiadów. Stąd moje pytanie: Czy wyciszyła Pani odgłos kroków słyszanych piętro niżej używając tych mat?

    • IM Wnętrza

      Niestety nie pomogę w tej kwestii, ponieważ nie miałam nigdy takiego problemu do rozwiązania. Warto zadzwonić do producenta tego pokładu i dopytać, pomogą dobrać odpowiedni podkład.

  • Adam

    Dzień dobry,
    Czy może Pani napisać jak ten podkład spisuje się po 2 latach od położenia? Czy nadal go Pani poleca? Wygląda bardzo ciekawie, ale ciężko znaleźć jakiekolwiek opinie na jego temat w Internecie.

    • IM Wnętrza

      Dzień dobry. Nie zauważyłam żeby po tych kilku latach działał jakoś gorzej, panele wyglądają tak jak wyglądały – nic się nie odkształciło, nie rozjechało itp.
      Dlatego jestem nadal z niego zadowolona.

  • Marcin

    Bardzo ciekawy blog. Dzięki Pani zakupiłem wersję 5mm premium o dużej gęstości i wreszcie mam spokój z nioesfornymi dzieciakami 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *