Z czego wykonać meble kuchenne ?
Na początku swojej kariery w branży wnętrzarskiej miałam przyjemność pracować w salonie mebli kuchennych na wymiar, więc wydaje mi się, że śmiało mogę powiedzieć, iż temat znam od tak zwanej podszewki. Pokazując nasze realizacje w internecie , dostawaliśmy mnóstwo pytań : po ile ta kuchnia, ile za te meble … jednak odpowiedź z naszej strony zawsze była taka sama: wyceny dokonujemy na podstawie projektu, ponieważ ta sama kuchnia w zależności od wyposażenia może kosztować 10 tys zł , a nawet 20 tys zł. Koszt samych mebli to jedno, koszt dodatków i wyposażenia to drugie.
Główne czynniki, które wpływają na cenę mebli kuchennych:
- Wielkość zabudowy
- Materiał z jakiego wykonane są szafki
- Materiał z jakiego wykonany jest blat
- Materiał jakim wykończona jest przestrzeń między blatem a szafkami górnymi
- Ilość szuflad
- Ilość koszty typu: cargo, le mans,
- Sposób otwierania szafek górny – na boki, do góry, tip on
- Rodzaj okuć meblowych – Blum, Hettich
W zależności nie tylko od dostępnego budżetu, ale także indywidualnych preferencji warto zastanowić się z jakiego materiału wykonać szafki kuchenne. W tym wpisie przedstawię Wam najczęściej wybierane materiały na fronty kuchenne.
Płyty laminowane – materiał tańszy od lakieru, ale zdecydowanie bardziej wytrzymały i odporny na zarysowania. Obecne płyty laminowane nie przypominają już tych, które kiedyś królowały w naszych domach. Na rynku znajdziemy płyty, które w dotyku i strukturze przypominają bardziej wysokiej jakości naturalne drewno niż płytę. Jest to materiał, który polecam zwłaszcza rodzinom z małymi dziećmi. Polecam płyty przede wszystkim firmy Egger, Kronospan.
Plusy
- Materiał bardzo odporny na zarysowania
- Do czyszczenia nie są wymagane szczególne produkty ani szmatki
- Dobrej jakości płyty mają wyczuwalną strukturę, dlatego przypominają w dotyku droższy fornir naturalny
- Bardzo duży wybór dekorów
- Produkt, który rekomenduję zwłaszcza przy małych dzieciach
Minusy:
- W takiej płycie nie zrobimy frezowanych uchwytów tak jak w przypadku lakieru, ale istnieją alternatywne sposoby na bez uchwytową kuchnię
system korytkowy Schuco firmy Peka, Tip On - Płyta laminowana wygląda dobrze raczej na dekorach drewnopodobnych
- Na rynek weszły płyty laminowane, które przypominają lakier, jednak ich cena jest praktycznie taka sama jak lakieru
Lakier – a dokładniej płyta MDF pokryta lakierem – wydaje mi się, że jest to niekwestionowany król ostatnich lat, jeśli chodzi o materiał wybierany do kuchni. Wybierany głównie do wnętrz nowoczesnych, ale pasuje do każdego stylu w zależności od wykończenia na jakie się zdecydujemy.
Plusy:
- Możliwe wykończenie: wysoki połysk, półmat, mat
- Możliwość wykonania frezów zamiast tradycyjnych uchwytów
- Dowolność kolorów – możemy wybrać dowolny kolor z palety Ral lub NCS
- Brak obrzeży, jednolita powierzchnia
Minusy:
- Materiał małoodporny na zarysowania
- Przy mocniejszym uderzeniu mogą powstawać odpryski
- Wymaga odpowiedniego czyszczenia miękkimi szmatkami – użycie nieodpowiedniego preparatu czy ścierki, może spowodować powstanie szpecących rys
Akryl – materiał na pierwszy rzut oka podobny do lakieru, do tej pory występował głównie w wysokim połysku, jednak ostatnio na rynku pojawił się także w opcji matowej. Jest to materiał, który na płytę mdf nanoszony jest metodą oklejania. W zależności od producenta, cenowo plasuje się podobnie jak lakier.
Plusy:
- Jeśli marzą Ci się meble w połysku, i chcesz uzyskać efekt tak zwanego szkła – to jest to materiał odpowiedni dla Ciebie, takiego efektu nie uzyskamy w lakierze
- Bardziej odporny na uszkodzenia od lakieru
- Wytrzymałość na zarysowania powierzchni akrylowej jest dość dobra, trzeba tylko pamiętać, że nie wolno po niej mocno szorować
- Akryl ma w swej strukturze jony srebra, a co za tym idzie jest antybakteryjny
Minusy:
- Płyta pokryta akrylem wymaga obrzeży, przez co na bokach płyty zauważalne są małe spoiny
- Dużo mniejsza gama kolorystyczna w porównaniu do lakieru
- Niestety w takiej płycie nie zrobimy frezowanych uchwytów tak jak w przypadku lakieru, ale istnieją alternatywne sposoby na bez uchwytową kuchnię np. system korytkowy Schuco firmy Peka, Tip On
Fornir naturalny / modyfikowany – czyli płyta mdf, która oklejona została naturalną okleiną z drewna. Okleina ta ma ok 1/3 mm grubości i jest tak jakby płatem drewna. Do wyboru mamy wiele gatunków drewna, nawet egzotycznych. Dla niektórych osób będzie to plus, dla innych minus , ponieważ na niektórych elementach będą widoczne elementy takie jak przebarwienia czy sęki, możliwy jest brak powtarzalności w dekorze
Plusy:
- Produkt naturalny
- Niepowtarzalny materiał, zróżnicowany pod względem odcieni, usłojenia, wtrąceń
- Bogata kolorystyka
- Nie ulega odkształceniom
- Współczesny fornir może być wykończony w macie, półmacie i połysku
Minusy:
- Fornir naturalny – wraz z upływem czasu może zmieniać się kolorystycznie np. pod wpływem promieni słonecznych
- Cena – w zależności od gatunku drewna, dobry fornir potrafi kosztować
praktycznie tyle co lite drewno
Drewno naturalne | LITE – niezwykle trwały i szlachetny materiał, pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych jak i klasycznych.
Plusy:
- przy odpowiedniej pielęgnacji potrafią zachować dobry wygląd przez wiele lat
- niezwykle trwałe
- całkowicie naturalny
- produkt duże możliwości aranżacyjne – drewniane fronty mogą być gładkie, frezowane, przeszkolne,pełne
Minusy:
- Jest to zdecydowanie jeden z najdroższych materiałów z jakich mogą być wykonane meble kuchenne
- wymagana jest odpowiednia pielęgnacja, ponieważ naturalne drewno wrażliwe jest na działanie wilgoci
- Jako, że jest to produkt całkowicie naturalny, więc możliwe są późniejsze odkształcenia
Moje zdanie:
Branża meblarska ciągle się rozwija, powstają coraz to nowsze, bardziej innowacyjne pomysły na tworzenie mebli kuchennych. Ostatnimi czasy pojawiło się kilka odważnych projektów w których płyty mdf zostały pokryte np. wielkoformatowymi płytami z firmy Tubądzin, bądź spiekami kwarcowymi firmy Laminam. Jednakże upłynie trochę czasu, za nim klienci sprawdzą wytrzymałość takich rozwiązań i wydadzą konstruktywną opinię na ten temat.
Osobiście jestem zwolenniczką łączenia różnych materiałów przy tworzeniu mebli kuchennych. Bardzo lubię połączenie lakieru z płytami laminowanymi, jest to nie tylko połączenie dzięki któremu nasza kuchnia nabierze charakteru, ale także pozwoli nam trochę zaoszczędzić, ponieważ będzie to tańsze rozwiązanie niż byśmy zdecydowali się np na sam lakier. Przy wyborze materiału, warto kierować się naszymi indywidualnymi preferencjami, warto poznać wady i zalety danego materiału.
Jeśli marzymy np. o białej lakierowanej kuchni, warto zastanowić się czy nie będą nam przeszkadzały np. ubytki, które mogę powstać jeśli np. dziecko uderzy we fronty zabawką. W wielu przypadkach mamy możliwość pójścia na kompromisy, ale trzeba wiedzieć o wszystkich możliwościach, warto w takim przypadku skorzystać z pomocy projektanta, który wyjaśni Wam wszystkie wątpliwości i podpowie co w trawie piszczy…
Jeśli interesuje Cię temat projektowania kuchni, zapraszam tutaj – Projektowanie kuchni to nie wcale takie proste
Wymarzona kuchnia to taka stworzona z myślą o nas 😉 Zatem najłatwiejszą drogą do spełnienia tego marzenia jest jej indywidualne zaprojektowanie i zamówienie mebli na wymiar.
Kuchnia na wymiar to najlepsza inwestycja 🙂
Zgodzę się z Panią Anetą że meble kuchenne powinny być piękne i funkcjonalne. To nasze mieszkanie i powinniśmy się czuć w nim dobrze, dlatego tak ważne jest przemyślenie decyzji zanim zlecimy ich wykonanie firmie. Powinniśmy brać pod uwagę to że kuchnia na wymiar to inwestycja która do najtańszych nie należy. Dlatego najważniejszy jest projekt, aby wszystko się zgadzało a zmiany zawsze lepiej wykonuje się na etapie projektu niż w chwili montażu mebli.
Zdecydowanie potrzebowałam przeczytać taki wpis. Obecnie stoimy z mężem przed wyborem mebli kuchennych do naszego domu. Nasze dzieci to niezłe rozrabiaki, więc dobrze wiedzieć, że lakier to nie jest najlepsza opcja dla nas. Płyty laminowane albo akryl będą chyba najlepszą opcją, i pod względem wizualnym i praktycznym.
Ps. Ta pierwsza kuchnia na końcu wpisu to coś pięknego 🙂
niezwykle-biznesy.pl/category/dom-i-ogrod/
Niestety nigdy nie używałam płyty eko, więc nie mam jak porównać.
Cieszę się, że artykuł omówił różne materiały do wykonania mebli kuchennych.