BLOG WNĘTRZARSKI

Beton architektoniczny

Beton architektoniczny 

Beton architektoniczny to jeden z moich ulubionych materiałów wykończeniowych.
Idealnie pasuje do wnętrz nowoczesnych, industrialnych i oczywiście loftowych. Beton na ścianie to zdecydowanie najgorętszy trend wnętrzarski w ostatnim czasie. Wydaje mi się, że jeszcze przez długie dekady będzie on na listach wnętrzarskich hitów.

Materiał ten nadaje wnętrzu wyjątkowego klimatu, wprowadza do niego przede trochę surowości i chłodu.

Jako, że materiał ten cieszy się coraz większą popularnością, na rynku pojawia się on w przeróżnych formach i kształtach np. w formie modnych heksagonów czy tradycyjnych prostokątów. Jednak wydaje mi się, że nadal najczęstszą postacią w jaką wybierają klienci jest beton w formie prostokątnych płyt. Możemy kupić je w przeróżnych gotowych już wymiarach, ale także zamówić na wymiar. 

Przeglądając oferty producentów betonu architektonicznego, znajdziemy go w przeróżnych odcieniach – od ciemnych szarości do nawet bieli.

beton architektoniczny
*Przykładowe wybarwienia betonu architektonicznego

Beton architektoniczny w salonie

Salon to chyba najczęściej wybierane pomieszczenie w którym decydujemy się na użycie betonu architektonicznego. Ze względu na swoją neutralną kolorystykę pasować będzie do wszystkich kolorów, które planujemy wprowadzić do wnętrza. Świetnie komponuje się zwłaszcza z drewnem.
Często używany jest jako tło np. dla telewizora czy też sztuki w formie obrazów.
Możemy łączyć go nie tylko z drewnem, ale także tapetami, stalą nierdzewną, szkłem czy przeróżnymi tkaninami.

beton architektoniczny w salonie
beton architektoniczny ściana TV

Beton architektoniczny w kuchni

Wiem, że wiele osób zastanawia się nad tym czy można zastosować beton architektoniczny w kuchni. OCZYWIŚCIE. Jednak jako projektant jestem wielką zwolenniczką rozwiązań, które nie przysparzają moim klientom problemów. Dlatego, zawsze rekomenduję im aby w strefie gotowania i zmywania
na beton nałożyć przezroczyste szkło. Beton architektoniczny ma chropowatą strukturę, dlatego zwłaszcza przy strefie gotowania utrzymanie go w idealnej czystości może być problematyczne. Takie szkło ze względu na gładką powierzchnię, z pewnością sprawi, że łatwiej będzie nam utrzymać w kuchni czystość.

projektowanie wnętrz wejherowo

Beton architektoniczny w łazience

Jednym z najważniejszych plusów tego materiału uważam, że jest jego mała wchłanialność wody, dlatego z pewnością, śmiało możemy stosować go nawet w łazience. Jednak rekomendowane jest aby w tym pomieszczeniu użyć betonu, który dodatkowo zostanie zaimpregnowany. Warstwa takiego impregnatu sprawi, że będzie on odporny na działanie wody, chemii oraz urazy mechaniczne np. uderzenia. Beton w łazience może z powodzeniem zastąpić płytki, ponadto świetnie komponuje się z elementami drewnopodobnymi.

beton architektoniczny w łazience
Źródło: https://luxum.pl

Jako, że materiał ten jest nieścieralny i niepylny, będzie doskonale prezentował się przez długie lata. Beton architektoniczny to bardzo wdzięczny materiał, jednak ze względu na swoją surowość nie będzie odpowiadał każdemu. Wprowadza do wnętrza surowość i odrobinę chłodu, dlatego decydując się na ten materiał musimy dobrze czuć się w chłodnych wnętrzach. 

Możemy użyć go w dowolnie wybranym przez nas pomieszczeniu – salon,kuchnia, łazienka czy sypialnia. Jednak należy wprowadzać je do wnętrz z pewnością, że lubimy taki styl. Nie podążajmy ślepo za trendami wnętrzarskimi, tylko twórzy wnętrza bliskie naszemu sercu. 

Moje dotychczasowe projekty z użyciem betonu architektonicznego możecie zobaczyć tutaj:
1. Projekt nowoczesnego apartamentu
2. Projekt mieszkania w Warszawie
3. Szare meble kuchenne w połączeniu z drewnem

4 thoughts on “Beton architektoniczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *