Jakiś czas temu na moim blogu pojawił się wpis dotyczący materiałów z jakich wykonać można meble. Dzisiaj postanowiłam napisać więcej i bardziej szczegółowo o meblach wykonanych z płyty laminowanej, potocznie zwanej przez klientów płyty meblowej.
CZY WARTO WYKONAĆ MEBLE Z PŁYTY LAMINOWANEJ / PŁYTY MEBLOWEJ ?
Często spotykam się ze stwierdzeniem, że meble wykonane z takiej płyty są brzydkie. Szczerze ? Jest to jeden z tych bardziej absurdalnych argumentów z jakimi się spotkałam. Może kilkanaście lat temu tak było, kiedy płyty meblowe bo kilku miesiącach się użytkowania się rozwarstwiały czy puchły. W dzisiejszych czasach na rynku znajdziemy mnóstwo przepięknych płyt, z których będziemy zadowoleni nie tylko pod względem jakości, ale także wyglądu.
Uwielbiam zwłaszcza drewnopodobne płyty, które do złudzenia przypominają drewno naturalne czy fornir. Nie posiadają już gładkich i sztucznych powierzchni tak jak kiedyś. Obecnie większość płyt posiada tak zwaną strukturę, dzięki czemu ciężko rozpoznać czy to płyta czy fornir.
W swojej pracy zawodowej korzystam przede wszystkim z płyt firmy Egger. Uważam, że na polskim rynku są to chyba obecnie najlepsze dostępne płyty jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny.
Wielu moich klientów początkowo jest sceptycznych do tego rozwiązania, jednak po obejrzeniu i dotknięciu próbek są mile zaskoczeni.
PLUSY I MINUSY MEBLI Z PŁYTY LAMINOWANEJ / PŁYTY MEBLOWEJ
Plusy
- Materiał bardzo odporny na zarysowania
- Do czyszczenia nie są wymagane szczególne produkty ani szmatki
- Dobrej jakości płyty mają wyczuwalną strukturę, dlatego przypominają w dotyku droższy fornir naturalny
- Bardzo duży wybór dekorów
- Produkt, który rekomenduję zwłaszcza przy małych dzieciach
- Świetnie komponują się w połączeniu z lakierem
Minusy:
- W takiej płycie nie zrobimy frezowanych uchwytów tak jak w przypadku lakieru, ale istnieją alternatywne sposoby na bez uchwytową kuchnię system korytkowy Schuco firmy Peka, Tip On
- Na rynek weszły płyty laminowane, które przypominają lakier, jednak ich cena jest praktycznie taka sama jak lakieru
CO SPRAWIA, ŻE MEBLE Z PŁYTY LAMINOWANEJ SĄ
WYTRZYMAŁE I ODPORNE ?
Płyty dobrych firm, które znajdziemy obecnie na rynku np. Egger opracowały technologię, dzięki której płyta zostaje odpowiednio wzmocniona już na etapie produkcji. Jak zauważymy na poniższym zdjęciu, brzegi płyty zostały celowo mocniej sprasowane, dzięki temu płyta nabiera takich cech jak wysoka odporność na uderzenia.
DLA KOGO MEBLE Z PŁYTY LAMINOWANEJ ?
- Jest to rozwiazanie świetne dla osób, które mają przede wszystkim małe dzieci. Płyta jest bardzo odporna na uszkodzenia, nie powstają odpryski jak w przypadku lakieru
- Płyta jest tańsza od lakieru – dlatego jeśli mamy ograniczony budżet możemy trochę zaoszczędzić w ten sposób
- Jeśli zależy nam na kuchni z elementami drewna/drewnopodobnymi – warto rozważyć użycie płyty laminowanej. Znajdziemy mnóstwo pięknych i wysokiej jakości płyt drewnopodobnych
Ja do kuchni takich płyt bym nie wybrałam, szczególne na blaty. Jednak w salonie mam sporo mebli z takiej płyty, ale nie jestem pewna jakiej firmy, bo mąż wszystko załatwiał.
To się musi po prostu podobać 🙂 Ja uważam, że nie ma trwalszego materiału niż płyta laminowana na meble kuchenne. Projektowaniem kuchni zajmuję się już kilka długich lat i jest to według mnie najbardziej odporny materiał na wszelkie uderzenia, nie powstają żadne opryski jak w przypadku lakieru, nie widać zarysowań, nie trzeba używać żadnych specjalnych gąbek do czyszczenia. Ale nie do każdego wnętrza taki materiał będzie pasował.
Jeśli zaś chodzi o blaty to mam blat laminowany, który ma już chyba 10 lat, jak nie więcej i absolutnie nic się z nim nie dzieje – ale wiadomo, że nie kroję bezpośrednio na nim, czy nie zalewam go wodą 🙂
Jaka grubość ma płyta przy frontach?
Na fronty używamy zawsze płyty o grubości 18 milimetrów.
Kuchnia to moje najważniejsze pomieszczenie w domu. Meble muszą być dobrze wykonane , z solidnego materiału gdyż w późniejszym czasie na pewno odwdzięczy się nam to podczas sprzątania.
Co by pani wybrała na fronty w kuchni? Płytę MDF czy płytę laminowaną?
Wszystko zależy od efektu który chce się uzyskać. Nie ma co ukrywać, że w przypadku jednolitych frontów ładniej wygląda mdf lakierowany niż płyta laminowana. Za to w dekorach drewnopodobnych jest naprawdę w czym wybierać.
U siebie prywatnie połączę oba materiały : drewnopodobną płytę laminowaną – Egger Dąb Halifax naturalny H1180 z firmy Egger, z frontami mdf lakierowanymi na półmat.
A co Pani sądzi o gładkich frontach białych w kuchni akrylowych matowych. Stolarz, z którym się spotkałam bardzo mnie zachęca do akrylu z tymi uchwytami korytkowymi firmy Peka. Ja osobiście myślałam o frontach gładkich lakierowanych na półmat. On jeszcze mówi, ze nie ma półmatu, matu, jest mat. Mam jeszcze szafy w przedpokoju i pokoju. Chcę aby były białe. Tu proponuje mi płytę meblową Egger. Ze jest to tańsze rozwiązanie i b. dobrze wygląda. Ja znów myślałam o frontach lakierowanych półmat. Jedna szafa ma widoczny bok. Tu myślałam o lakierze, ale myślę że może być też płyta meblowa.
Takiej bzdury, że nie ma półmatu w lakierze jeszcze nie słyszałam 🙂 współpracuję z różnymi stolarzami i u żadnego jeszcze nie miałam problemu ze zrobieniem lakieru w dowolnym wykończeniu : mat, półmat, czy połysk. U mojego najlepszego stolarza mogę nawet wybrać stopień połysku: lekki połysk, czy może wysoki. Więc tutaj możliwe, że stolarz namawia Panią koniecznie na akryl bo ma z tego większe prowizje 🙂
Jeżeli chodzi o akryl jako materiał to jest to materiał bardziej odporny na uderzenia niż lakier, ale minusem jest to, że trzeba zastosować jakieś uchwyty i niestety ma oklejane boki, a nie tak jak w przypadku
lakieru, że cały front jest jednakowy. Ja tego oklejenia bardzo nie lubię, dlatego zawsze wybieram lakier. Zdecydowanie też w przypadku białych kuchni wolę frezowany pochwyt niż ten korytkowy z Peki.
Lepiej to dla mnie wygląda.
Pod tym linkiem może Pani przeczytać o co mi chodzi:
https://www.imwnetrza.pl/z-czego-wykonac-meble-kuchenne/
Jeżeli chodzi o płytę to Egger ma w ofercie przeróżne płyty w kolorze białym i płyta płycie nie równa jeśli chodzi o fakturę. Są płyty, które są zamiennikiem lakieru,
ale z tego co mi wiadomo to kosztują praktycznie tyle samo co fronty lakierowane. Te tańsze płyty są też całkiem fajne, są odporne na uderzenia, ale to najlepiej musiałaby
Pani podjechać do jakiejś hurtowni i porównać na żywo. Musiałaby Pani też podpytać stolarza jaką konkretnie płytę proponuje, bo tak jak mówię Egger ma ich kilka w ofercie.
Jeżeli chodzi o biały kolor to jednak 99% moich klientów wybiera lakier, bo bardziej im się to podoba niż płyta.
Dzień dobry. Chciałam dopytać czy dekor Eggera nadaje się na meble łazienkowe. Stolarz twierdzi, że tak tym bardziej, że mam umywalkę nablatową. Do końca nie jestem pewna. Planuję użyć tego samego dekoru we wszystkich meblach w domu.
Tak jak najbardziej nadają się, bardzo dużo używam ich w projektach, u siebie też mam i nic się nie dzieje. Wiadomo nie jest to materiał nie zniszczalny, więc nie można dopuścić żeby miał nie wiadomo jak długi kontakt z wodą. Jednak przy normalnym użytkowaniu powinien zdać egzamin.
Przepraszam, chcę dodać, ze na blat rozważam Hokirę naturalną. Myślałam też o halifaxie. Mam małą kuchnię zamkniętą z gresem w kolorze piaskowca. Halifax jest ponoc chlodnym dekorem (nie widziałam go na żywo). Proszę o poradę w tej sprawie.
Hokiry naturalnej nie miałam jeszcze okazji użyć w projekcie, więc nie wiem jak blat wypada w całości.
Za to Halifax naturalny uwielbiam, to mój ulubiony dekor ze względu na kolor i strukturę.
Ale to koniecznie musi Pani zobaczyć te blaty na żywo i w większym formacie niż z próbnika, ponieważ każdy ma inne „czucie kolorów”.
Wczoraj miałam taką sytuację z klientami, że rezygnowali z Halifaxa naturalnego na rzecz Dąb Gladstone piaskowy, ponieważ Halifax był dla nich z kolei za ciepły 🙂
Tutaj jedna z realizacji gdzie blat + inne elementy drewnopodobne są właśnie w Halifaxie naturalnym.
https://www.imwnetrza.pl/mieszkanie-na-wynajem/
Dokładnie, trzeba zwrócić uwagę jak dany materiał będzie nam się utrzymywało w czystości w codziennym użytkowaniu.
Mnie się takie meble podobają i uważam że również będą trwałe. Oczywiście dopóki ktoś ich nie będzie regularnie zalewał.
O każde meble trzeba dbać i nie można ich zalewać 🙂 ale i tak meble z płyty są według mnie najbardziej wytrzymałe 🙂
Z fimy egger są dostępne płyty meblowe lub laminaty. Które byś polecała na zabudowę do łazienki?
Do wykonania mebli stolarze z którymi współpracuję zawsze używają płyty meblowe, ponieważ płyty Eggera są to wysokiej jakości płyty laminowane.
Sam laminat używamy tylko np. między blat a szafki wiszące w kuchni lub np. jeśli robimy jakąś całą ścianę pokrytą drewnem.
Wiadomo trzeba o taki materiał dbać, nie można pozwolić żeby miał cały czas kontakt z wodą bo może popuchnąć.
Witam 🙂 a jak sprawdza się płyta Egger U708 Szary jasny, czy jest do niej dodatkowa opcja 'anty-finger’? Jakieś opinie o tej płycie?
wszystko zależy gdzie chce się ją zastosować. Płyta jest sama w sobie bardzo dobra, bo to w końcu płyta Eggera. Używałam jej w pokojach dziecięcych lub na korpusy szafek i sprawdzała się bardzo dobrze.
Do płyty laminowanej nie ma możliwości dodania funkcji anty-finger 🙂 to czy na takiej płycie będą widać palce zależy od wzoru i struktury.
Na fronty kuchenne jednak tej płyty raczej bym nie stosowała, ponieważ nie jest jednolicie gładka.
Czy to prawdo, że Swiss Krono jest dużo gorszej jakości i szybko rysuje się?
Nie wiem jak jest teraz z jakością Swiss Krono, bo po prostu na nim nie pracuję.
Kilka lat temu jak zaczynałam pracę w projektowaniu wtedy jakość między Eggerem a innymi producentami to była przepaść,
teraz według kilku znajomych projektantów ponoć się to poprawiło. Jednak stolarze z którymi współpracuję wykonują meble tylko na Eggerze, więc nie proponuję nawet klientom innych producentów.
Czy laminat może się po jakimś czasie odklejać od płyty?
Pracując na płytach firmy Egger już od kilku ładnych lat nie miałam jeszcze takiego przypadku. Na pewno jest opcja, że przy długim kontakcie z wodą płyta laminowana może popuchnąć, jednak musiałby to być naprawdę długi kontakt.
Czy poleciłaby Pani blaty kuchenne firmy Kronospan ? I jeszcze pytanie o kolorystykę, czy Dąb Halifax można połączyć z ciepłym odcieniem białego? Z jakim odcieniem najlepiej się komponuje ?
Niestety mam złe doświadczenie z blatami Kronospan, dlatego ich nie polecam. Żaden stolarz z którym współpracuję także ich nie używa. Blat to najbardziej eksploatowany fragment kuchni więc tutaj polecam nie oszczędzać i zainwestować w blaty Eggera.
Jeżeli chodzi o blat Egger Halifax w odcieniu naturalnym to raz robiłam połączenie z ciepłym odcieniem bieli i bardzo fajnie wyszło, ale tam kolor dobieraliśmy na indywidualne zamówienie, więc nie ma kodu do ogólnego zastosowania.
…a ja używam w kuchni blatu krono od 12lat i gotujemy obiady, myjemy gary i trzyma się. Nalezy tylko solidnie uszczelnić zlewozmywak i łączenia – u nas jest to zywica
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
Witam stoję przed wyborem frontów do kuchni i blatu, a mam małe żywiołowe dzieci. Chciałabym połączyć białe fronty z delikatnym frezem (płyta laminowana Egger) i blat Halifax naturalny. Czy to będzie dobry wybór? Połączenie laminatu drewnopodobnego z połyskiem nie podoba mi się.
Dzień dobry. Nie bardzo wiem jaki delikatny frez w płycie laminowanej Egger ma Pani na myśli ? Chodzi Pani o frezowane uchwyty, czyli tak jakby „rowek” do otwierania frontów ? Jeśli tak to niestety takie coś wykona Pani tylko we frontach lakierowanych, a fronty lakierowane nie muszą być w połysku, można wybrać także mat i półmat. Biały kolor frontów z blatem Halifax naturalny wygląda bardzo dobrze.
Witam,czy może Pani doradzić z jakiej płyty zrobić szafę w przedpokoju.czy z płyty laminowanej pfleiderer,czy z płyty laminowanej mdf lakierowanej.Nie mam kompletnie pojęcia,nie znam się,chcem plytę,która będzie ładnie wyglądać i nie będzie się rysowac przy małym dziecku
Płyta laminowana zawsze będzie bardziej odporna na zarysowania czy uderzenia od płyty mdf lakierowanej. Płyty lakierowane są piękne, ale trzeba na nie uważać, ponieważ łatwo można je uszkodzić, alternatywą dla tego materiału są fronty akrylowe, które mają podobny efekt jednak są bardziej odporne na zarysowania czy uderzenia. Niestety jeżeli chodzi o płyty firmy Pleiderer to nic nie podpowiem, ponieważ pracuję tylko na firmie Egger i te płyty mogę w 100% polecić.
Czy istnieje jakieś ryzyko, że płyta laminowana Egger, która będzie frontem zmywarki spuchnie? Pozdrawiam
Jakieś ryzyko istnieje zawsze, ponieważ nie jest to produkt oznaczony jako całkowicie wodoodporny. Jednak przez 10 lat pracy z płytami Eggera nie spotkałam się z takim przypadkiem.
Dzień dobry, a czy miala Pani okazję użyć / widzieć na większej powierzchni płytę egger dąb kendal naturalny? Bardo mi się podoba na małej próbce, natomiast nie znalazłam zdjęć z realizacji z tą płytą i mam obawę jak wygląda.
Z góry dziękuję
Magda
Dzień dobry. Czekamy na realizację jednego projektu z wykorzystaniem tej płyty, ale ciężko mi powiedzieć kiedy dokładnie się skończy. Polecam zawsze klientom aby znaleźli w swojej okolicy sklep w którym wykonują cięcie płyt na wymiar, tam mają na ekspozycjach często duże formaty.
Ewentualnie może Pani sobie zamówić próbkę w dowolnym rozmiarze tutaj : https://www.meble.pl/rozkroj,plyty-meblowe
Dzień dobry. Chcemy z mężem wykonać kuchnię z płyty lakierowanej Egger Perfectsense matt kolor U999 czarny i zastosować system korytkowy na dolne szuflady a na górne tipi on . Co Pan o tym myśli? Nadmienię, że mamy dwójkę malych, energicznych dzieci 🙂
Witam. Bardzo dobre połączenie 🙂 Jeżeli chodzi o system korytkowy to polecam system korytkowy z firmy Peka SCHÜCO.
Proszę o poradę. Czy Sosna Aland Polarna dobrze będzie wyglądać z blatem Beton Chicago jasnoszary? A może jakieś inne sugestie.. Zależy mi na jasnej i niezbyt chłodnej kolorystyce. Trochę obawiam się kolorów uni ze względu na bardziej widoczne zabrudzenia, odbicia palców itp. A może niepotrzebnie..?
Witam. Nie mam aktualnie dostępu do wzornika, ale z tego co pamiętam oba kolory są dość chłodne. Mi akurat sobiście połączenie tych dwóch kolorów nie bardzo się podoba, zdecydowanie ten blat wolę łączyć z ciepłymi odcieniami jak np. hikora naturalna lub ewentualnie z gładkimi frontami bez struktury np. białym lakierem.
Witam. Stoję przed wyborem szafa w przedpokoju z płyty laminowanej czy akrylowej? nie mam dzieci ale jest pies. Co by Pani poleciła?
Wszystko zależy od efektu, który się chce uzyskać. Ciężko coś doradzić nie znając wnętrza. Jeśli pies drapie meble to poszłabym w jakąś płytę laminowaną w kolorze drewnopodobnym i głębokiej strukturze jak np. Dąb Halifax naturalny. Jeśli jest spokojny i nie niszczy mebli to akryl też jest fajną opcją.
Dzień dobry,
Mój ulubiony decor Egger to dąb Bardolino naturalny. Niestety firmy z którymi się kontaktowałam nie chciały pracować na płytach Egger, o ile nie zamówiłam jakieś dużej (za dużej) partii materiałów. 🙁
Mam małą kuchnię w kawalerce w Warszawie i nie potrzeba tyle materiału. Czy może zna Pani warszawską firmę pracującą na Eggerze?
Co do uchwytów korytkowych Peka Schuco. Czy to prawda, że nie można tego rozwiązania zastosować w szafce z czterema szufladami (2 niższe u góry i 2 wysokie u dołu szafki)???
Dziękuję za świetny artykuł!
Dzień dobry. Niestety nie mam pojęcia dlaczego stolarze muszą zamówić duże partie materiału, szczerze pierwszy raz z czymś takim się spotykam.
Zazwyczaj w hurtowniach płyt meblowych można także prywatnie zamówić nawet mały kawałek płyty. Czasem w przypadku bardzo rzadkich dekorów trzeba złożyć większe zamówienie, ale Dąd Bardolino to bardzo popularny dekor więc nie powinno tu być problemu z mniejszą ilością.
Jeśli chodzi o uchwyty korytkowe Schuco to wszystko zależy od wysokości szuflad jakie Pani zaplanowała. Możliwe, że przy Pani podziale zabraknie miejsca na taki uchwyt.
A stolarza na terenie Warszawy niestety nie polecę, ponieważ zakończyłam właśnie współpracę z jednym panem ze względu na brak punktualności.
Dzień dobry,
Proszę o poradę, chcę zrobić fronty kuchni w kolorze płyty meblowej H1318ST10 Dąb Dziki naturalny Egger, jakie blate do tego koloru? myślę o czarnym kolorze, sprzęty będą w kolorze czarnym. Moze Pani polecić konkretny wzór?
z góry dziękuję
Dzień dobry. Nie jestem w stanie polecić konkretnego wzoru, bo nie wiem co się Pani podoba 🙂 najlepiej poprosić stolarza o przygotowanie próbek i poprzykładać do siebie dane wzory, zobaczyć co wpadnie w oko.
Dzień dobry, planujemy wykonanie mebli łazienkowych – blatów, szafek podumywalkowych oraz szaf z pyty laminowanej. Stolarze, z którymi rozmawiamy sugerują, że materiał bedzie się rozwarstwiać – choćby z powodu wilgoci, która jest w łazienkach po kąpieli. Doradzają, aby wykonać to z MDF lakierowanego lub z drewna. Czy mają rację?
Witam. Mam u siebie wykonane meble z płyty laminowanej, bardzo często klienci także wybierają u siebie ten produkt i przy odpowiednim użytkowaniu nic się z nim nie będzie działo także w łazience. Nie jest to produkt oznaczony jako wodoodporny, ale jeśli nie będzie przysłowiowo „stał we wodzie” to nic się z nim nie będzie działo.
A czy płyta laminowana kronospan tez nada się do łazienki ? Mój stolarz nie pracuje na firmie Egger stad moje pytanie bo dostępne są tylko Kronospan
Nie pracuję na płytach Kronospan. Kiedyś miały dużo gorszą jakość niż Egger. Ponoć się to bardzo poprawiło, ale nie miałam okazji tego sprawdzić.
Widziałam natomiast kilka realizacji z płytami z Kronospan w łazience, więc pewnie się nadzą. Oczywiście o ile będzie się o nie dbać i nie dopuści się do tego, że będą miały długi i częsty kontakt z wodą.
Witam,
bardzo proszę o poradę, czy połączenie mebli w kolorze dąb Nebraska naturalny i blatów beton Chicago jasnoszary to dobry pomysł?
Czy meble z takiej płyty wyglądają dość solidnie? Niestety nie widziałam próbek na żywo, tylko we wzorniku. Bardzo proszę o pomoc.
Witam. Tak pasuje takie połączenie. Kilka lat temu nawet takie robiłam. Beton + fronty w kolorze jasnego dębu to bardzo udane połączenie.
Witam
Czy prawdą jest że monokolorowe płyty laminowane bardzo łatwo się rysują?
Czy biała płyta laminowana nadaje się na fronty? czy takie płyty bardziej stosuje się jedynie do korpusów?
Na pewno są bardziej podatne na zarysowania niż płyty drewnopodobne, przez to, że nie posiadają struktury / wzoru.
Jednak nie miałam nigdy zwrotnych informacji od klientów jakoby bardzo łatwo się rysowały.
Na pewno takiej jednokolorowej płyty nie użyłabym na fronty kuchenne, ale na inne mniej użytkowane meble używam bez problemu.
Witam.
Jestem pod ogromnym wrażeniem pani wiedzy i tego, co pani pisze na swoim blogu.
Czytając pytania i odpowiedzi postanowiłam i ja grzecznie poprosić o wyrażenie opinii, na temat doboru kolorystyki.
Otóż jestem zainteresowana, powiem wprost bardzo mi się podoba płyta laminowana Eggera
„Szary kamienny U727 ST9”, zachodzę w głowę nad kolorystyką blatu do tego. Wpadł mi w oko Blat EGGERA F812 ST9 Marmur Levanto biały.
Czy uważa pani takie połączenie za trafne?
Pozdrawiam.
Dziękuję bardzo za miłe słowa 🙂 sprawdziłam dekor Szary kamienny i niestety we wzorniku który posiadam jest tylko w miniaturowej wersji, więc ciężko dokładnie określić mi czy wpada bardziej w szarość czy brąz.
Jeżeli w szarość to marmur będzie pasował, jeśli w brąz to przez szare użylenie na blacie już nie bardzo. Więc wtedy poszłabym w innym kierunku. Jednak nie mam tej próbki w większym formacie, więc niestety nie pomogę w wyborze.
[…] Już spory czas temu pojawił się na moim blogu wpis Meble z płyty laminowanej. Czy warto ?. […]
Dzień dobry, interesują mnie kolory frontów z 1szego zdjęcia, zarówno ten szary, jak i drewnopodobny. Czy mogę prosić o podanie nazw? Z góry dziękuję
Witam. Drewnopodobny to na pewno Hikora naturalna z Egger. Szary to fronty akrylowe z firmy Aquafront – Jasny szary mat
[…] Read More […]
Witam serdecznie. Z nieba mi Pani spadła! Bardzo proszę o poradę. Muszę wybrać kolor bieli na zabudowę szafek w pokoju dziennym (rtv) i w sypialni (zabudowa wokół łóżka). Biel będzie łączona z Dąb nebraska naturalny. I tu mam problem: jaki odcień bieli z Eggera wybrać? Biały premium, biały bazowy, biały alpejski czy biały platynowy? Zależy mi na ładnej (nie zimnej), matowej bieli. Zbliżonej do farby Beckers Designer White (tą znam bardzo dobrze) lub Beckers vegfluger white (ta podobno nowsza). W kuchni kolorystyka będzie powtórzona, tylko tu będzie biały lakier plus dąb nebraska naturalny (blaty i szafki górne). P.S. Czy dobrze myślę, że nebraska jest trochę spokojniejsza i mniej ciepła od halifax naturalny? Z góry bardzo dziękuję.
Witam. Niestety, ale nie mam aktualnie dostępu do wzornika Eggera, więc nie mogę porównać tych dekorów. Ja używam najczęściej w projektach – biały alpejski, ze względu, że ma strukturę która dość dobrze się czyści.
Jednak na pewno nie jest to matowy dekor.
Farb Beckera nie używam więc też w tej kwestii nie pomogę.
Jeżeli zaś chodzi o porównanie Nebraski i Halifaxa, to tutaj wśród klientów jeżeli chodzi o odbiór koloru pod kątem ciepły / zimny odcień są bardzo podzielone, jednak dla mnie to nebraska jest w odczuciu bardziej ciepłym dekorem.
Na pewno Nebraska jest spokojniejsza, nie ma czarnych usłojeń jak Halifax. Jest tańsza bo to starszy dekor, do tego ma mniej wyczuwalną strukturę.
Witam, też chciałabym się doradzić 🙂 właśnie stoję przed wielkim dylematem, bo planuję szafę do pokoju i strasznie się waham przy wyborze płyty meblowej z firmy egger. Bardzo podoba mi się ten dąb halifax, aczkolwiek, nie wiem czy dobrze będzie się komponował przy innych elementach. W pokoju narazie jest białe łóżko, 3 ściany są białe, jedna niebieska (żaden ciemny ani jasny, taki wypośrodkowany :D), podłoga to parkiet, kolor dąb, ułożony w jodełkę. Ramki, uchwyty do szafy planowałam w kolorze aluminium (srebrnym), aczkolwiek czarne bardziej mi się podobają, tyle, że nie wiem, czy do reszty to będzie pasować. Jeszcze zastanawiam się nad płytą dąb dziki naturalny i dąb nebraska.
Witam. Pani Aleksandro, niestety ale nie jestem w stanie Pani nic doradzić na podstawie opisu 🙂 nie znam wnętrza, nie wiem jaki odcień dębu ma Pani na podłodze. Jest wiele czynników na podstawie, których dobieram materiały.
Czy więcej dodatków jest w chromie, czy w czerni. Najlepiej poprosić stolarza o wzornik i zobaczyć jak dane kolory prezentują się w zestawieniu np. z podłogą / z niebieskim kolorem itp.
Dzień dobry, napisała Pani „Na fronty kuchenne jednak tej płyty raczej bym nie stosowała, ponieważ nie jest jednolicie gładka” (Szary jasny Egger U708). Co Pani ma na myśli że nie jest jednolicie gładka? Są zauważalne nierówności czy niejednolity kolor?
Witam. Ciężko mi dokładnie to opisać, jednak na żywo różnicę w strukturze widać idealnie np. porównując z frontem lakierowanym. W przypadku lakieru powierzchnia jest idealnie gładka,
w przypadku niektórych płyt jednokolorowych powierzchnia ma delikatną strukturę.
Dzień dobry, poproszę o poradę. Chcę zrobić szafe w sypialni pod zabudowe i zastanawiam się czy fronty zrobić z białej płyty laminowanej czy lakierowanej.
Witam 🙂 z akrylowej 🙂 cenowo wychodzi tak samo jak lakier, a jest od niego dużo bardziej odporny na uderzenia. Białe płyty laminowane na frontach są ciężkie w utrzymaniu czystości.
Dzień dobry,
Proszę o poradę, muszę wybrać kolory do kuchni. Ze względu na wytrzymałość i cenę wybrałem laminat (chociaż frezowany lakier bardziej mi się podobał).
I tu pytanie – skoro już stawiam na praktyczność, to jakie kolory i struktury Eggera wybierać, aby były ja najbardziej praktyczne pod względem utrzymania w czystości (chodzi mi o jednolite, jednokolorowe powierzchnie), widoczności odcisków palców, itp.? Unikać białego lamiantu?
Jeśli tak, to zostaje chyba tylko ST9 i PM. Warto dopłacać do PM? Czy rzeczywiście dużo jest dużo łatwiejszy w utrzymaniu, np. jakiś szary lub kaszmirowy? Gdzieś czytałem, że te płyty są trudniejsze w obróbce i nie każda stolarnia sobie z nimi poradzi (w sensie krawędzi)?
Z góry dziękuję za pomoc.
Dzień dobry. Niestety nie używam jednolitych laminatów na fronty w kuchni. Jeżeli używam laminat w kuchni to tylko i wyłącznie w wersji drewnopodobnej ze względu na to, że łatwo się czyści.
Gładkie laminaty używam sporadycznie w szafach, garderobach itp. Palców jakoś bardzo na gładkich laminatach nie widać, ale tłuste plamy na niektórych wzorach już tak.
Dlatego jako, że nie praktykuję takiego rozwiązania niestety nie będę w stanie doradzić nic konkretnego.