Meble z płyty laminowanej. Czy warto ?

Jakiś czas temu na moim blogu pojawił się wpis dotyczący materiałów z jakich wykonać można meble. Dzisiaj postanowiłam napisać więcej i bardziej szczegółowo o meblach wykonanych z płyty laminowanej, potocznie zwanej przez klientów płyty meblowej.

Czy warto wykonać meble z płyty laminowanej/płyty meblowej ? 

meble z płyty laminowanej

Często spotykam się ze stwierdzeniem, że meble wykonane z takiej płyty są brzydkie. Szczerze ? Jest to jeden z tych bardziej absurdalnych argumentów z jakimi się spotkałam. Może kilkanaście lat temu tak było, kiedy płyty meblowe bo kilku miesiącach się użytkowania się rozwarstwiały czy puchły. W dzisiejszych czasach na rynku znajdziemy mnóstwo przepięknych płyt, z których będziemy zadowoleni nie tylko pod względem jakości, ale także wyglądu.

Uwielbiam zwłaszcza drewnopodobne płyty, które do złudzenia przypominają drewno naturalne czy fornir. Nie posiadają już gładkich i sztucznych powierzchni tak jak kiedyś. Obecnie większość płyt posiada tak zwaną strukturę, dzięki czemu ciężko rozpoznać czy to płyta czy fornir. 

W swojej pracy zawodowej korzystam przede wszystkim z płyt firmy Egger. Uważam, że na polskim rynku są to chyba obecnie najlepsze dostępne płyty jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny.

Wielu moich klientów początkowo jest sceptycznych do tego rozwiązania, jednak po obejrzeniu i dotknięciu próbek są mile zaskoczeni.

meble z płyty laminowanej

Plusy i minusy mebli z płyty laminowanej / płyty meblowej

Plusy

 • Materiał bardzo odporny na zarysowania
 • Do czyszczenia nie są wymagane szczególne produkty ani szmatki
 • Dobrej jakości płyty mają wyczuwalną strukturę, dlatego przypominają w dotyku droższy fornir naturalny
 • Bardzo duży wybór dekorów
 • Produkt, który rekomenduję zwłaszcza przy małych dzieciach
 • Świetnie komponują się w połączeniu z lakierem

Minusy:

 • W takiej płycie nie zrobimy frezowanych uchwytów tak jak w przypadku lakieru, ale istnieją alternatywne sposoby na bez uchwytową kuchnię system korytkowy Schuco firmy Peka, Tip On
 • Na rynek weszły płyty laminowane, które przypominają lakier, jednak ich cena jest praktycznie taka sama jak lakieru
meble z płyty laminowanej
* Uchwyty korytkowe Schuco firmy Peka

Co sprawia, że meble z płyty laminowanej są takie wytrzymałe i odporne ?

Płyty dobrych firm, które znajdziemy obecnie na rynku np. Egger, Swiss Krono opracowały technologię, dzięki której płyta zostaje odpowiednio wzmocniona  już na etapie produkcji. Jak zauważymy na poniższym zdjęciu, brzegi płyty zostały celowo mocniej sprasowane, dzięki temu płyta nabiera takich cech jak wysoka odporność na uderzenia. 

blog wnętrzarski

Dla kogo meble z płyty laminowanej ? 

 • Jest to rozwiazanie świetne dla osób, które mają przede wszystkim małe dzieci.  Płyta jest bardzo odporna na uszkodzenia, nie powstają odpryski jak w przypadku lakieru
 • Płyta jest tańsza od lakieru – dlatego jeśli mamy ograniczony budżet możemy trochę zaoszczędzić w ten sposób
 • Jeśli zależy nam na kuchni z elementami drewna/drewnopodobnymi – warto rozważyć użycie płyty laminowanej. Znajdziemy mnóstwo pięknych i wysokiej jakości płyt drewnopodobnych
* Zabudowa ścienna z płyty meblowej, zamiast drogiego forniru
Blog wnętrzarski
*Obudowa pionów w łazience wykonana z płyty laminowanej
Meble z płyty meblowej
* Szafa w pokoju dziecięcym wykonana z płyty laminowanej

2 thoughts on “Meble z płyty laminowanej. Czy warto ?

 • Ja do kuchni takich płyt bym nie wybrałam, szczególne na blaty. Jednak w salonie mam sporo mebli z takiej płyty, ale nie jestem pewna jakiej firmy, bo mąż wszystko załatwiał.

  • Izmac90

   To się musi po prostu podobać 🙂 Ja uważam, że nie ma trwalszego materiału niż płyta laminowana na meble kuchenne. Projektowaniem kuchni zajmuję się już kilka długich lat i jest to według mnie najbardziej odporny materiał na wszelkie uderzenia, nie powstają żadne opryski jak w przypadku lakieru, nie widać zarysowań, nie trzeba używać żadnych specjalnych gąbek do czyszczenia. Ale nie do każdego wnętrza taki materiał będzie pasował.
   Jeśli zaś chodzi o blaty to mam blat laminowany, który ma już chyba 10 lat, jak nie więcej i absolutnie nic się z nim nie dzieje – ale wiadomo, że nie kroję bezpośrednio na nim, czy nie zalewam go wodą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę.