BLOG WNĘTRZARSKI

Czym wykończyć ścianę nad blatem kuchennym ?

Kuchnia jest chyba pomieszczeniem, które najbardziej z całego domu czy mieszkania potrzebuje fachowego doradztwa. To bardzo ważne, aby stworzyć funkcjonalne wnętrze, które będzie służyć nam latami. Mówi się, że przecież to właśnie kuchnia jest sercem domu.

Na spotkaniach z klientami, którym projektuję kuchnie często dostaję pytanie czym wykończyć ścianę nad blatem kuchennym. Pytanie to nie dziwi mnie w ogóle, w końcu to miejsce jest najbardziej narażonym na zabrudzenia w całej  kuchni. W związku z tym trzeba to miejsce odpowiednio zabezpieczyć aby sprzątanie było łatwe i przyjemne.

Materiał, który wybierzemy powinien był trwały i łatwy w utrzymaniu czystości, tak aby nie przysparzał nam dodatkowej pracy.

CZYM WYKOŃCZYĆ ŚCIANĘ NAD BLATEM KUCHENNYM ? 

Kiedyś w każdej kuchni to newralgiczne miejsce wykładano tylko płytkami, jednak jest to rozwiązanie, które wielu dzisiejszych klientów odrzuca. Klienci chcą spróbować czegoś nowego, ale także chcą ograniczyć ilość fug do czyszczenia. Obecnie jeśli ktoś decyduje się ścianę wykończyć płytkami, to najczęściej wybiera wielkoformatowe modele lub czasem w formie dekoracyjnej mozaiki.

mozaika między blatem a szafkami

SZKŁO NA ŚCIANIE W KUCHNI

Dość popularnym materiałem jest użycie szkła, które może być wybarwione w dowolnie przez nas wybranym kolorze, może zawierać także wybraną przez nas grafikę, ale może być też przezroczyste, a wtedy możemy pod nim umieścić swoje ulubione zdjęcia lub tapetę. Rozwijając temat tapet, to powstają coraz to nowsze rodzaje z przeznaczeniem typowo do kuchni, ale mnie osobiście to rozwiązanie jeszcze nie przekonuje. Jeśli miałabym zdecydować się na tapetę między blatem a szafkami górnymi mimo wszystko położyłabym na nią przezroczyste szkło.

czym wykończyć ścianę w kuchni

WYKOŃCZENIE ŚCIANY KUCHENNEJ LAMINATEM

Materiałem, który bardzo lubię i często wykorzystuję w swoich projektach jest laminat. To ozdobne tworzywo powstające z połączenia różnych materiałów, najczęściej kilku warstw utwardzonego papieru, który następnie zostaje zaimpregnowany żywicami syntetycznymi.

W swoich projektach używam tylko i wyłącznie laminatów, blatów oraz płyt meblowych firmy Egger, ponieważ ponad wszystko cenię sobie jakość  i proponując materiały klientom wiem, że z tego wyboru będą zadowoleni.

Uwielbiam w kuchni kiedy występuje połączenie kolorystyczne między blatem a ścianą, a dokładnie taki efekt możemy uzyskać właśnie stosując na ścianie laminaty.

Materiał ten jest:

odporny na uderzenia i ścieranie
łatwy w utrzymaniu czystości
odporny na parę wodną i  wysokie temperatury (jeśli używamy płyty indukcyjnej poza laminatem nie musimy nic więcej stosować, przy płycie gazowej stosuje się dodatkowo przezroczyste szkło hartowane, aby zabezpieczyć go tylko przez płomieniami)

laminat na ścianie w kuchni
czym wykończyć ścianę między szafkami

Ścianę możemy także wykończyć naturalnym kamieniem, jednak rozwiązanie to jest zdecydowanie najdroższe z wszystkich tutaj przedstawionych i stosuje się je raczej w przypadku kiedy posiadamy także blat kuchenny z kamienia naturalnego.

Materiałów stosowanych na powierzchnię ściany między blatem a szafkami jest cała paleta, jednak warto postawić przede wszystkim na jego funkcjonalne walory, dlatego projektując dla Was wnętrza staram się aby były one przede wszystkim wytrzymałe i odporne na zabrudzenia, ponieważ trzeba ułatwiać sobie życie a nie je utrudniać, nigdy nie proponuję klientom rozwiązań, które nadają tylko efekt WOW, a nie nadają się do codziennego życia.

Oczywiście jeśli z kuchni korzystamy sporadycznie to jak najbardziej możemy zdecydować się na odważniejsze materiały jak np. naturalna czerwona cegła czy modne obecnie betonowe płytyponieważ wtedy utrzymanie czystości w takim miejscu nie będzie dla nas żadnym problemem.

kamień na ścianie w kuchni

Jeśli interesuje Cię temat projektowania kuchni ? Więcej ciekawych informacji znajdziecie tutaj:

1. Jakie szuflady wybrać ?
2. Z czego wykonać blat kuchenny ?
3. Z czego wykonać meble kuchenne ?
4. Kuchnia otwarta czy zamknięta ?
5. Projektowanie kuchni to nie wcale takie proste

5 thoughts on “Czym wykończyć ścianę nad blatem kuchennym ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *